Wielkopolska: Budowa instalacji skraplania gazu ziemnego pochłonie 50 mln zł
fot: plenergia.pl
Instalacja LNG P.L. Energii
fot: plenergia.pl
Budowa nowej fabryki pochłonie ok. 50 mln zł. Instalacja ma pracować w systemie ciągłym przez 15 lat.
Poinformowała o tym w poniedziałek PAP asystentka prezesa zarządu firmy P.L. Energia SA w Krzywopłotach, Katarzyna Hatłas. P.L. Energia jest generalnym realizatorem inwestycji w Chrzanie.
Inwestorem instalacji skraplania gazu jest Krioton sp. z o.o. w Białogardzie, założona przez P.L.Energię i osobę fizyczną. - Jest to spółka celowa, założona do realizacji inwestycji w Chrzanie. Będzie ona również przyszłym operatorem. Znajdzie w niej pracę ok. 20 osób - poinformowała Hatłas. Dodała, że planowana wartość sprzedaży powołanej spółki w 2009 r. ma wynieść 60 mln zł.
Proces technologiczny skraplania polega na dostarczeniu gazu ziemnego do instalacji, gdzie będzie poddany procesowi oczyszczenia z dwutlenku węgla i wilgoci. Następnie gaz ziemny zostanie skroplony przy pomocy ciekłego azotu i zmagazynowany w specjalnych zbiornikach, z których będzie transportowany do odbiorców.
Fabryka w Chrzanie będzie wykorzystywała krajowe złoża gazu ziemnego. Innowacyjna instalacja w Chrzanie będzie największą tego typu w Europie. Zastosowana tutaj technologia jest pierwszą w Polsce. Zakładana wydajność instalacji wyniesie 100 ton LNG w ciągu doby. Tej wielkości produkcja będzie pozwalać na sprzedaż ponad 46 mln m sześć. gazu ziemnego w ciągu roku - podała PAP.