Wielka Brytania: mobilizacja przed głosowaniem ws. biopaliw

Brytyjscy zwolennicy i przeciwnicy wykorzystywania surowców spożywczych do produkcji biopaliw zwierają szeregi przed środowym głosowaniem w Parlamencie Europejskim nad propozycją ograniczenia udziału biopaliw I generacji w paliwach transportowych.

Na środę zaplanowano debatę i głosowanie w Parlamencie Europejskim nad propozycją Komisji Europejskiej dotyczącą wprowadzenia limitu udziału biopaliw I generacji w miksie paliw transportowych do 2020 roku.

Choć wynik głosowania będzie zaledwie wskazówką dla dalszych negocjacji, które toczyć będą się na forum Rady Europejskiej, to zarówno przeciwnicy stosowania biopaliw I generacji jak też sektor ich producentów zdają sobie sprawę ze znaczenia wyniku środowego głosowania.

Jako pierwsi do ofensywy przystąpili przeciwnicy biopaliw produkowanych z surowców spożywczych. Szefowie czterech organizacji pozarządowych - Oxfam, ActionAid, Greenpeace oraz Friends of Earth, wystosowali list otwarty do członków brytyjskiego rządu oraz brytyjskich europarlamentarzystów, w którym zachęcają do wsparcia pomysłu wprowadzenia limitu udziału biopaliw I generacji na poziomie 5 proc. całości paliw transportowych.

Taki właśnie limit zaproponowała w zeszłorocznym projekcie Komisja Europejska. W toku prac na forum komisji w Parlamencie Europejskim, limit ten został jednak zwiększony (część komisji wnioskuje o poziom 6,5 proc. a komisja ds. środowiska chce poziomu 5,5 proc.).

Zdaniem wspomnianych organizacji masowe wykorzystywanie surowców spożywczych do produkcji biopaliw powoduje wzrost światowych cen żywności. Zachodzi także ryzyko, że biopaliwa te niekoniecznie powodują zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w całym swoim cyklu życia. Istnieją bowiem uzasadnione podejrzenia, że w niektórych krajach (np. Brazylii) na dużą skalę wycina się lasy deszczowe właśnie pod uprawy surowców do produkcji biokomponentów.

W odpowiedzi na ten apel oświadczenie wydała organizacja branżowa Renewable Energy Association (REA), która zrzesza m.in. producentów biokomponentów i biopaliw. Wzywa ona z kolei do przeciwstawienia się proponowanemu limitowi dla biopaliw I generacji, uzasadniając to przede wszystkim potencjalnymi stratami dla całej gospodarki.

Według REA brytyjski sektor biopaliwowy daje obecnie zatrudnienie około 3500 osób w ponad 200 firmach. Organizacja argumentuje również, że nie ma aktualnie opłacalnej alternatywy dla biopaliw produkowanych z surowców spożywczych. Jej zdaniem wprowadzenie limitu spowoduje pogorszenie kondycji branży a tym samym zmniejszenie nakładów na prace nad nowymi technologiami produkcji biopaliw z surowców niespożywczych.

REA poddaje też w wątpliwość argument, jakoby to biopaliwa były w największym stopniu odpowiedzialne za wzrost cen żywności na świecie. Jej zdaniem brakuje obecnie wiarygodnych danych na ten temat, a te którymi posługują się przeciwnicy biopaliw zostały już poddane szerokiej krytyce ze strony środowisk naukowych m.in. za błędną metodologię.

Tak czy inaczej, ostateczna decyzja w sprawie przyszłości sektora biopaliwowego w UE zapadnie podczas obrad Rady Europejskiej a tutaj stanowiska są mocno podzielone. Część krajów członkowskich (m.in. Polska, Francja czy Hiszpania), które posiadają silny sektor produkcji spożywczej, jednoznacznie sprzeciwia się limitowi. Część krajów (w tym m.in. Wielka Brytania) byłaby jednak skłonna poprzeć propozycje Komisji Europejskiej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.