Wielka Brytania: 200 mld funtów na dodatkowym wydobyciu ropy

Z dna Morza Północnego będzie można wydobyć dodatkowo ropę wartą nawet 200 mld funtów, ale pod warunkiem przeprowadzenia reform - wynika z raportu ekspertów, przedstawionego brytyjskiemu rządowi.

Powołana przez rząd grupa ekspertów pod przewodnictwem sir Iana Wood'a miała za zadanie określić niezbędny zakres reform, dzięki którym możliwe stałoby się zwiększenie wydobycia ropy i gazu na Morzu Północnym. Efektem prac ekspertów jest raport, z którego wynika, że możliwe jest wydobycie dodatkowych 4 mld baryłek ekwiwalentu ropy wartych nawet 200 mld funtów.

Warunkiem jest jednak przeprowadzenie reform, w tym powołania nowego organu z uprawnieniami regulatora rynku. Zdaniem Iana Wood'a obecny system, gdzie o kształcie sektora naftowo-gazowego decyduje Departament ds. Energii i Zmian Klimatu (DECC), przestał być efektywny, a skala wyzwań związanych z nadzorowaniem działalności poszukiwawczo-wydobywczej przerasta możliwości kadrowe i organizacyjne departamentu.

Nowy regulator miałby działać w porozumieniu z DECC, a jego działalność ma być finansowana ze składek, opłacanych przez firmy operujące na brytyjskim szelfie.

Zadaniem operatora byłaby bieżąca koordynacja działalności poszukiwawczo-wydobywczej z firmami, a także wypracowywanie nowych strategii w zakresie działalności poszukiwawczej, dostępu do infrastruktury, oraz procesów związanych z likwidacją niepotrzebnej infrastruktury wydobywczo-przesyłowej.

Oprócz tego, konieczne będą nowe ulgi podatkowe dla firm, które chcą zagospodarowywać podmorskie złoża, szczególnie te o mniejszym potencjale - nieopłacalne w eksploatacji dla największych graczy.

Kierunek ten okazał się dobrym motorem inwestycji - ulgi dla spółek zagospodarowujących mniejsze złoża wprowadzono po raz pierwszy w 2011 r. i od tego czasu branża naftowa notuje corocznie rekordowe poziomy nakładów inwestycyjnych.

Według raportu szybkie wdrożenie proponowanych zmian może skutkować zwiększeniem wydobycia na Morzu Północnym o 3-4 mld baryłek w stosunku do obecnych prognoz na najbliższe dwie dekady. Według różnych źródeł potencjał wydobywalnych zasobów ropy i gazu w brytyjskiej strefie Morza Północnego wynosi od 12 do 24 mld baryłek ekwiwalentu ropy.

Brytyjska branża naftowo-gazowa zmaga się od kilkunastu lat z postępującym spadkiem wydobycia, a także brakiem znaczących nowych odkryć. Zdaniem branży spadkowy trend w wydobyciu ma zostać odwrócony w przyszłym roku w efekcie rekordowych nakładów inwestycyjnych w mniejsze złoża w ostatnich trzech latach. Nadal jednak brakuje spektakularnych sukcesów w zakresie poszukiwań nowych złóż, a skala działalności poszukiwawczej nie zapowiada przełomu w tym zakresie.

- Sądząc po rekordowych kwotach wydawanych przez spółki na działalność na brytyjskim szelfie, mają one wciąż apetyt na robienie biznesu na brytyjskiej ropie. Branża jasno dała także do zrozumienia, poprzez udział w konsultacjach podczas prac nad raportem, że jest zainteresowana współpracą w kierunku wykorzystania pozostałego potencjału brytyjskich złóż - skomentował Malcolm Webb, szef branżowego stowarzyszenia Oil&Gas UK.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.