Wieliczka: Wielki Piątek pod ziemią

Wieliczka droga krzyzowa r stachurski

fot: Rafał Stachurski

Stacje drogi krzyżowej znajdują się w sąsiedztwie kaplicy św. Kingi

fot: Rafał Stachurski

Wielkopiątkowe uroczystości drogi krzyżowej celebrowano wczesnym rankiem 22 kwietnia w podziemiach wielickiej kopalni soli.

 

Górnicy przeszli Papieską Drogę Krzyżową. Jej stacje stworzono w sąsiedztwie słynnej kaplicy św. Kingi, 101 metrów pod ziemią. Uczestniczący w drodze krzyżowej w tej kaplicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II (rzeźbionym w bryle soli). Tu też odśpiewali „Barkę”, ulubioną pieśń Karola Wojtyły.

 

Stacje Papieskiej Drogi Krzyżowej, to dzieło wielickich artystów. Piotr Starowicz, Paweł Janowski oraz Jacek Talapka wyrzeźbili je w drewnie lipowym. Czternaście stacji, to także elementy podziemnego szlaku pielgrzymkowego. Opowiadają historię odkupienia - w każdą z nich wmontowano kamień z jerozolimskiej Golgoty Rok temu szlak i stacje poświęcił metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.

 

Otwierając Glogotę Wielicką kardynał Dziwisz powiedział:

 

„Oto przykład wielkiej pracy i pokory górników - mówił kardynał o podziemnej Golgocie. - Niech nas zachęci do szczerego wypełniania obowiązków wobec Boga. Dziękuję za zaproszenie do wspólnej modlitwy. Dziękuję za dar górniczego serca zawartego w tej Drodze Krzyżowej. Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, gdy nie odprawia się mszy św., lecz liturgię Męki Pańskiej, w której rozważamy tajemnicę wiary oraz ofiarę, jaką Bóg złożył z miłości do nas na ołtarzu Krzyża. Dziś przypada również 5. rocznica odejścia Ojca Świętego Jana Pawła II - to wyjątkowy dzień na poświęcenie Drogi Krzyżowej. Z serca wam dziękuję. Pamiętamy ostatni Wielki Piątek Ojca Świętego - nie mógł już wtedy odprawić nabożeństwa Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum. Pamiętamy przejmujący obraz Sługi Bożego, który ani na chwilę nie wypuścił z dłoni krzyża. Oto jego najważniejsze kazanie, jego testament, który nam zostawił. Dziś otwieramy Papieską Drogę Krzyżową - to nie tylko szczególna rocznica, ale i miejsce: ciesząca się światową sławą Kopalnia Soli w Wieliczce. Od początku patronuje jej św. Kinga. Swoją Drogą Krzyżową Jezus wszedł w nasze życie i naszą pracę”.

 

Wieliczka jest kopalnią zabytkową od 1976 r. Wtedy to wpisana została do krajowego rejestru zabytków. Dwa lata później w 1978 r. wpisana przez UNESCO na pierwszą Listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. W 1989 r. Kopalnia Soli Wieliczka poszerzyła Listę Światowego Dziedzictwa Zagrożonego, z której została skreślona w 1998. Od 1994 r., to także pomnik historii Polski. 30 czerwca 1996 r. zaprzestano całkowicie eksploatacji złoża

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

To uratuje tysiące miejsc pracy? JSW dostała zielone światło na gigantyczne złoże Dębieńsko

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.