Wiele z napływających informacji nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości, tym razem jednak eksperci z nadzoru górniczego potwierdzili przypuszczenia autorów doniesienia

fot: Krystian Krawczyk

W ciągu 12 miesięcy 2021 r. do organów nadzoru górniczego wpłynęło 87 zgłoszeń dotyczących nieprawidłowości w funkcjonowaniu zakładów górniczych

fot: Krystian Krawczyk

Nadzór górniczy wciąż otrzymuje informację o domniemanych nieprawidłowościach w ruchu zakładów górniczych. Są one wnikliwie badane – zapewnia Krzysztof Król, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego.

Wiele z napływających informacji nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości, tym razem jednak eksperci z nadzoru górniczego potwierdzili przypuszczenia autorów doniesienia.

- Był donos pisemny związany z eksploatacją jednej ze ścian w ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka. Chodziło o rzekome przekroczenie stężenia metanu. To się potwierdziło. Wszczęto odpowiednie procedury i sporządzone zostało doniesienie do prokuratury. Dochodzenie jest wciąż prowadzone. Sprawa dotyczy sytuacji, która miała miejsce w nieodległym czasie – przyznał Krzysztof Król, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego.

- Było zagrożenie. Sposób reakcji na to zdarzenie jest badany. Obecnie ściana jest w ruchu – dodał wiceprezes WUG.

W WUG działa również górniczy telefon zaufania 32 736 19 47. Za jego pośrednictwem mogą oni zgłaszać nieprawidłowości i niebezpieczne zdarzenia zagrażające ich zdrowiu, życiu i bezpieczeństwu pracy. Wątpliwości można również zgłaszać na adres poczty e-mail: wug@wug.gov.pl, a także tradycyjnym listem.

W ciągu 12 miesięcy 2021 r. do organów nadzoru górniczego wpłynęło 87 zgłoszeń dotyczących nieprawidłowości w funkcjonowaniu zakładów górniczych. Pracownicy nadzoru górniczego potwierdzili zasadność 25 z nich, natomiast w trakcie rozpatrywania pozostaje 7 zgłoszeń. W 2020 r. zgłoszeń interwencyjnych było 97 (potwierdzonych 35), w 2019 r. – 141 (44), w 2018 r. – 109 (25), a w 2017 r. – 75 (22). W minionym roku najwięcej zgłoszeń dotyczyło przekroczenia dopuszczalnej temperatury oraz nieprzestrzegania przepisów. W każdej z tych kategorii odnotowano 17 zawiadomień. W przypadku przekroczenia temperatury potwierdzono sześć z nich, a w temacie nieprzestrzegania przepisów było to pięć zgłoszeń. Zawiadomień związanych z zagrożeniem metanowym w 2021 r. było dziesięć. Dotyczyły one także niesprawnych czujników metanometrii. Trzy z nich zostały potwierdzone przez organy nadzoru górniczego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.