Więcej spotkań niż konkretów

fot: Jarosław Galusek/ARC

Energetyka zgromadziła zapasy wynoszące 6,2 miliona ton. To wielkość ponad trzykrotnie przekraczająca wysokość zdefiniowanych ustawowo zapasów obowiązkowych

fot: Jarosław Galusek/ARC

Zaczęło się humorystycznie. Planowane od tygodni posiedzenie Komisji Gospodarki poświęcone górnictwu tuż po otwarciu chciano przełożyć, gdyż w tym samym czasie wiceminister gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz musiał referować tematykę wykorzystania OZE podczas sesji plenarnej. Wobec twardej postawy licznej delegacji ze Śląska zadecydowano, że posiedzenie odroczono tylko o 2 godziny.

Pogarszające się wyniki spółek węglowych zaprezentował dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki prof. Maciej Kaliski.

Po 5 miesiącach br. branża miała 631 mln zł straty. Kopalnie wydobyły 28,7 mln t węgla, to o 1,889 mln t mniej niż przed rokiem. Sprzedaż surowca, niższa aż o 11,4 proc. wobec danych sprzed roku, wyniosła 26,919 mln t. Na zwałach spółek węglowych po 5 miesiącach zalegało 7,989 mln t surowca. Co gorsza, energetyka, która nie odbiera od spółek węglowych zakontraktowanego węgla, zgromadziła zapasy wynoszące 6,2 mln t. To wielkość ponad trzykrotnie przekraczająca wysokość zdefiniowanych ustawowo zapasów obowiązkowych. Przychody osiągnięte przez branżę wynosiły 10,54 mld zł i spadły rok do roku o 1,26 mld zł. Strata, którą na 1 t węgla ponosiły spółki węglowe, to 30,96 zł. Resort podsumował też wstępnie wyniki półrocza dla 3 spółek węglowych (JSW i Bogdanka jako spółki giełdowe podają je w połowie sierpnia). Strata Kompanii wyniosła 342,3 mln zł, Holdingu 105,3 mln zł, a Tauronu Wydobycie 37,9 mln zł.

Resort gospodarki poinformował o działaniach legislacyjnych, mających poprawić funkcjonowanie branży (koncesjonowanie obrotu paliwami na terenie Polski, wymagania jakościowe dla paliwa stałego i przesunięcie spłaty zobowiązań odziedziczonych wobec ZUS). Poinformował też o decyzji dotyczącej powołania spółki Polskie Składy Węgla. Za kwestie organizacyjno-formalne związane z tym przedsięwzięciem odpowiadać będzie Węglokoks. Wśród licznych poselskich pytań gros dotyczyło możliwości zablokowania importu węgla z Rosji (po 5 miesiącach import ogółem to ponad 4 mln t), ograniczenia obciążeń fiskalnych nakładanych na branżę czy metod poprawy konkurencyjności kopalń. Na szereg kwestii, takich jak zwiększające się zużycie węgla brunatnego kosztem kamiennego, zdjęcie ze spółek obowiązku wypłaty emeryckich deputatów czy chemiczne przetwórstwo węgla, zwrócili uwagę przedstawiciele górniczych związków zawodowych.

- Na całym świecie dla nośników energii stosowana jest pomoc publiczna. Jeśli energia z węgla nie będzie objęta specjalnym systemem wsparcia, zniknie. Dotąd w sprawie polskiego węgla wciąż jest więc spotkań niż konkretów - podsumował dyskusję Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.