Wiceprezes KHW: Nie wszyscy wyjdą z kryzysu z tarczą

Trzy pytania \"Trybuny Górniczej\" do Mariana Kluska, wiceprezesa Katowickiego Holdingu Węglowego ds. handlu

Uczestniczył Pan przed tygodniem w międzynarodowej konferencji skupiającej producentów, odbiorców i handlowców zajmujących się węglem kamiennym. Jakie są
Pana refleksje po tym spotkaniu?

- Światowa konferencja COALTRANS odbyła się w dniach 19–21 października w czeskiej Pradze. Dotyczyła szeroko pojętego rynku węgla kamiennego – energetycznego i koksującego – oraz węgla brunatnego. Spektrum tematów obejmowało zarówno sprawy dotyczące handlu węglem, stosowania czystych technologii węglowych, transportu węgla drogą morską i lądową, jak i przedsięwzięć technicznych w zakresie wydobywania, przygotowania i stosowania węgla w przedsiębiorstwach energetycznych i metalurgicznych. Grono uczestników konferencji tworzyli zarówno przedstawiciele producentów węgla, firm handlowych, spedycyjnych, transportowych, przedsiębiorstw energetycznych, jak i analitycy rynku. Istotę poruszanych problemów podkreślała obecność polityków. Forum dyskusyjne, na którym przedstawiono w czasie trwania sesji około pięćdziesięciu prezentacji na tematy dotyczące sytuacji na rynku węgla, stworzyło możliwość wymiany doświadczeń, opinii oraz stanowisk. Nie udało się jednak, moim zdaniem, wypracować jednoznacznej prognozy na najbliższe miesiące w zakresie kierunku i dynamiki zmian na rynku.

Czy światowy kryzys finansowy może wpłynąć na rynek węgla? Jaki wpływ mogą mieć na sytuację producentów i handlowców wahania kursu walut?

- Światowy kryzys finansowy wywiera wpływ na sytuację na rynku węgla. Stworzy, a być może już określił grupy, które wychodzą z tarczą oraz takie, które mocno odczuły jego „tąpnięcie”. Nie sposób jednoznacznie ocenić wpływu wahań kursów walut na ceny węgla. Zmiana cen jest funkcją wielu czynników. Moim zdaniem, bardziej istotna jest konsolidacja uczestników rynku energii, klarowność obrotu, czy dostęp do węgla, niż na przykład konsekwencje działania nowych, wchodzących na rynek uczestników zaangażowanych w spekulacje rynkowe. Wpływ zmian kursów walut na wzrost cen na rynku krajowym może być odczuwalny z uwagi na wzrost kosztów produkcji, wynikających z zakupów części materiałów i urządzeń z komponentów importowanych. Istotniejszym jest jednak wzrost cen podstawowych składników kosztów, przede wszystkim energii elektrycznej i stali. Obecnie na ukończeniu są analizy dotyczące wzrostu cen węgla w 2009 roku, wobec przedstawianych kopalniom ofert na dostawy energii elektrycznej z cenami wyższymi o około 40–60 proc.

Czy popyt na surowiec nadal będzie przewyższał podaż?

- Mimo obecnego kryzysu, wzrost zapotrzebowania na węgiel na świecie będzie się utrzymywał na obecnym poziomie, tj. około 3 proc. rocznie do 2015 roku, a następnie ok. 2 proc rocznie do 2030 roku. W Europie ten przyrost będzie mniejszy, niemniej jednak nasz kontynent pozostanie bardzo istotnym rynkiem dla węgla. Wzrost zapotrzebowania na węgiel w Polsce, oparty na prognozowanym przyroście zużycia energii elektrycznej, jest ściśle związany z rozwojem gospodarczym naszego kraju. Oparcie ponad 90 proc. źródeł wytwarzania energii elektrycznej na węglu wymaga dostarczenia wymaganej ilości paliwa. Zauważalne obecnie trudności w zaspokojeniu potrzeb energetyki wskazują, że inwestycje, zarówno w udostępnienie nowych złóż, wyposażenie frontów wydobywczych istniejących kopalń, jak i w budowę nowych źródeł wytwarzania energii elektrycznej są bezwzględną koniecznością.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.