Wasilewski: Wyniki finansowe za pierwsze półrocze są odzwierciedleniem wyzwań, z jakimi mierzymy się na rynku węgla

1639656451 arturwasilewski

fot: ARC/ LW Bogdanka

Transformacja, w jakiej znajduje się obecnie górnictwo, wymusza na nas konieczność działań wyprzedzających, przygotowujących do realizacji różnych scenariuszy Artur Wasilewski,

fot: ARC/ LW Bogdanka

Jak informowaliśmy w portalu netTG.pl. Lubelski Węgiel Bogdanka przedstawiła w środę, 18 września, wyniki finansowe za I półrocze br. Spółka w tym okresie miała 1,670,6 mln zł przychodu. EBITDA wyniosła 262,7 mln zł, a EBIT -1 132 mln zł. Strata netto za okres styczeń-czerwiec to 908 mln zł. Natomiast zysk ze sprzedaży wyniósł 44 mln zł. Dzień później na na Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się konferencja, podczas której Bogdanka oraz Enea omówiły wyniki finansowe. Rezultaty Bogdanki skomentował Artur Wasilewski, wiceprezes ds. ekonomiczno-finansowych.

- Wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2024 roku są odzwierciedleniem wyzwań, z jakimi mierzymy się na rynku węgla. Spadek zapotrzebowania na nasz produkt oraz niższe ceny rynkowe wpływają na naszą działalność, ale podejmujemy niezbędne kroki, aby dostosować się do dynamicznych zmian w otoczeniu - ocenił członek zarządu węglowej spółki.

- Decyzja o odpisie aktualizującym bilansową wartość aktywów trwałych była konieczna, aby dokładnie odzwierciedlić przyszłe perspektywy rynkowe w aktualnej wartości naszego majątku w świetle przyszłych perspektyw rynkowych. Warto jednak podkreślić, że operacja ta ma charakter wyłącznie księgowy i nie wpływa na naszą obecną płynność finansową ani wynik EBITDA. Kontynuujemy działania optymalizacyjne oraz współpracę z odbiorcami węgla, zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi, co pozwala nam skutecznie planować sprzedaż w długim okresie. Rozpoczęliśmy również aktualizację założeń naszej strategii, by odpowiednio reagować na wyzwania i szanse pojawiające się na rynku – wyjaśnił wiceprezes Wasilewski.

Bogdanka w pierwszym półroczu spółka wydobyła 5,5 mln t węgla brutto. Uzysk wyniósł 63,32 proc., co przełożyło się na 3,5 mln t węgla handlowego. Dominującym sortymentem w produkcji LWB w pierwszym półroczu były miały (98,6 proc.), a potem kolejno groszek (1,2 proc.) i orzech (0,2 proc). Sprzedaż węgla wyniosła 3,6 mln t.  Spółka wykonała w tym okresie 11,7 km nowych wyrobisk. Zatrudnienie w LWB na koniec I półrocza wyniosło 6222 osoby. Było to 1,5 proc. więcej w porównaniu z rokiem 2023.

Lubelski Węgiel Bogdanka jest jedną z największych polskich kopalń węgla kamiennego. Spółka prowadzi przede wszystkim działalność górniczą w zakresie wydobywania, wzbogacania i sprzedaży węgla kamiennego. LWB dostarcza surowiec głownie do odbiorców przemysłowych. Realizacja dostaw oparta jest o umowy wieloletnie, a kierunek zbytu to energetyka zawodowa i przemysłowa.

Od czerwca 2009 r. spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W sierpniu 2022 r. Lubelski Węgiel powrócił do notowań w Indeksie WIG-ESG. Od października 2015 r. Bogdanka wchodzi w skład Grupy Enea.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.