Wicepremier: potrzebne wyjaśnienia w sprawie Jamału II

fot: Krystian Krawczyk

Janusz Piechociński zapowiedział, że wypowie się szerzej na tematy związane z górnictwem w najbliższy czwartek

fot: Krystian Krawczyk

Sprawa memorandum ws. drugiej nitki gazociągu Jamał wymaga wyjaśnienia - uważa wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. - Zdziwiony i zdumiony byłem już w Petersburgu, kiedy przyszła wiadomość z kraju, że jest jakieś memorandum - mówił w poniedziałek, 8 kwietnia, w TVN24.

Jak poinformował Piechociński, w poniedziałek wieczorem spotka się z premierem Donaldem Tuskiem; mają rozmawiać nt. memorandum jakie Gazprom podpisał z EuRoPol Gazem ws. budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa przez terytorium Polski.

Informację o memorandum podała w piątek agencja ITAR-TASS, powołując się na Gazprom. Pytany o doniesienia agencyjne na ten temat premier Donald Tusk odparł, że nic o tym nie wie.

Wicepremier Janusz Piechociński już w sobotę w nocy, po powrocie z Petersburga powiedział, że chce ujawnienia instrukcji, jaką otrzymał od rządu przed rozmowami z kierownictwem Gazpromu o propozycji budowy gazociągu Jamał II.

- Wymaga pełnego wyjaśnienia, czym dysponował rząd, jeśli chodzi o informacje w zakresie tego porozumienia pomiędzy EuRoPol Gazem a Gazpromem - powiedział w poniedziałek Piechociński.

Pytany, czy władze spółki PGNiG, który jest udziałowcem EuRoPol Gazu, powinny ponieść odpowiedzialność, stwierdził, że zawiodły spółki prawa handlowego w tej sprawie. - Politycy i urzędnicy państwowi byli zdumieni słowem "memorandum", a Rosjanie nadali temu efekt propagandowy - mówił.

Według wicepremiera władze spółki powinny odpowiedzieć na pytanie, jakie i czyje pełnomocnictwa mieli do podpisania takiego dokumentu oraz w jakim zakresie uzgodnili to ze swoim nadzorem właścicielskim. - Jeśli podjęli to bez akceptacji, zgody nadzoru właścicielskiego, to powinni zapłacić choćby za to, że dali się wmanewrować w dwuznaczną sytuację - powiedział w poniedziałek w PolsatNews Piechociński.

Wicepremier przyznał też w TVN24, że "przed wyjazdem do Petersburga prezes EuRoPol Gazu poinformował go, że jest jakieś porozumienie na poziomie technicznym przedsiębiorstw".

- Dzisiaj mamy spotkanie (z premierem - PAP), bo nie można i nie powinno się rozmawiać na odległość i wtedy przeanalizujemy te kwestie. Każdy z nas wymieni informacje i pewnie dojdziemy do wniosków - powiedział minister. Dodał: przygotowana jest notatka pokazująca główne treści, które dotyczą naszych relacji z Gazpromem; myślę, że po dzisiejszym spotkaniu z premierem będziemy mogli ujawnić dokument - mówił Piechociński.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.