Wicepremier: Polska chce być eksporterem energii

fot: Krystian Krawczyk

Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, miasto ogłosi kolejny przetarg na zakup energii

fot: Krystian Krawczyk

Polska ma ambicje bycia wytwórcą i eksporterem netto energii w oparciu przede wszystkim o własne zasoby - powiedział wicepremier Janusz Piechociński podczas poniedziałkowej debaty PAP "Unijny pakiet klimatyczny a polski przemysł".

Minister gospodarki mówił o nowych celach polityki energetyczno-klimatycznej UE w kontekście tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zdaniem wicepremiera ważne jest, by przed europejskimi wyborami mocno wyartykułować wagę przemysłu i polityki energetycznej, jako istotnych części polityki gospodarczej UE. - Strona Polska z mocą mówi, abyśmy mówili nie tylko o emisji (CO2 - PAP) od produkcji, ale też o emisji od konsumpcji - powiedział.

Dodał, że Polska chce realizować swoje zadania w zakresie klimatu i niskoemisyjności, ale poprzez modernizacje i wymianę techniczno-technologiczną polskiego przemysłu. - Jednocześnie chcemy utrzymać to, że polska gospodarka jest gospodarką o charakterze industrialno-przemysłowym - powiedział.

Podkreślił, że z punktu widzenia konkurencyjności istotna jest cena energii. - Widzimy, że kraje, które mają własną energię i własny potencjał, znoszą kryzys lepiej, niż kraje, które importują energię (...) Nie tylko Niemcy, ale i Polska ma ambicje bycia wytwórcą i eksporterem netto energii w oparciu przede wszystkim o własne zasoby - podkreślił.

Wspomniał też o negocjacjach nt. umowy o wolnym handlu między UE i USA. - Przed nami negocjacje i finisz prac nad nową umową transatlantyckiego partnerstwa ws. handlu i inwestycji. Europa nie może tylko patrzeć na te negocjacje w kategorii szans, ale także wyzwań i zagrożeń. (...) Zderzymy się z odmiennymi cenami energii i odmiennym rachunkiem ekonomicznym. Dzisiaj Ameryka, (...) przy tych cenach gazu, przy tych cenach energii wysysa z całego świata inwestycje. Europa jest na końcu pozyskiwania nowych inwestycji - powiedział.

Uczestnicy debaty PAP omawiają skutki realizacji pakietu energetyczno-klimatycznego Unii Europejskiej dla przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce. W ubiegłym miesiącu Komisja Europejska opublikowała swoje propozycje do 2030 roku. Wśród nich są nowe cele: 40-proc. redukcji emisji dwutlenku węgla (CO2) oraz podniesienie do 27 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych. Według przewodniczącego KE Jose Barroso, cel redukcji jest ambitnym, ale i najbardziej efektywnym kosztowo krokiem w kierunku niskowęglowej gospodarki.

Polskie władze krytycznie oceniają nowe pomysły Komisji Europejskiej, przyjmując założenie, że najpierw potrzebne jest globalne porozumienie klimatyczne i dopiero w odniesieniu do niego Unia powinna wyznaczać nowe cele redukcji emisji i udziału energii z odnawialnych źródeł. Jednocześnie organizacje branżowe zrzeszające polskie firmy - zwłaszcza z branż energochłonnych - ostrzegają przed negatywnym wpływem unijnej polityki na ich konkurencyjność.

Debata, organizowana w ramach projektu "Debaty o gospodarce w PAP" ma charakter zamknięty. Można ją śledzić online na stronie www.pap.pl. w do godz. 13.30.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Książka na weekend: „Odległe życie”. Australijska saga rodzinna – od hodowli owiec po roboty górnicze

Lata 50. i 60. ubiegłego wieku w Australii to czas poszukiwań pod ziemią surowców, dzięki którym mógł wzbogacić się kraj. Ale to jednocześnie konflikt z farmerami, hodowcami bydła i owiec, brutalne wejście w ich świat ukształtowany od pokoleń. Książka „Odległe życie” to świetna saga rodzinna pokazująca, jak walczyć o przetrwanie i podnieść się po tragicznych doświadczeniach.

Korski: Historia gumowego buta i sen o polskim węglu

Ponad pół wieku temu, u progu mojej zawodowej kariery zdarzył mi się mały dramat – pękła podeszwa mojego gumowego buta. Czytelnik roześmieje się, ale wtedy pobranie nowych butów było poważnym problemem.

Zaleze

Spacer po dzielnicy Załęże. Działała tu kopalnia Kleofas i huta Baildon

Gdyby nie huta Baildon i kopalnia Kleofas, katowickie Załęże w żaden sposób nie mogłoby się pochwalić przemysłowym charakterem. Polecamy spacer po tej dzielnicy. Tutaj naprawdę jest co zobaczyć.

Górnicza spółka inwestuje w obronność

Bumech reorganizuje działalność związaną z sektorem obronnym i przenosi ją do spółki giełdowej. Capital Partners ma stać się docelowym centrum aktywności obronnych Grupy Bumech. To właśnie tam będą rozwijane projekty związane z produkcją i obrotem sprzętem oraz technologiami o przeznaczeniu wojskowym, w ramach wyodrębnionej struktury biznesowej.