Wicepremier Pawlak: Rozważamy różne opcje ws. Węglokoksu i KHW

Pawlak waldemar GAL

fot: Jarosław Galusek

Tytułem Honorowego Złotego Inżyniera Roku został wyróżniony wicepremier i minister gospodarki, Waldemar Pawlak.

fot: Jarosław Galusek

Rozważamy różne opcje dotyczące Węglokoksu i Katowickiego Holdingu Węglowego. Połączenie to jedna z opcji, która pozwala wykorzystać synergię tych dwóch firm - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak.

Jak podkreślił w poniedziałek decyzje jeszcze nie zapadły, natomiast rządowi zależy na tym, żeby przygotowywać projekty, które budują wyższą wartość firm i powodują, że są bardziej konkurencyjne nie tylko na polskim, ale i na europejskim rynku.

Odnosząc się do doniesień o przejęciu przez Węglokoks większości akcji KHW Pawlak ocenił, że w taki sposób może powstać grupa, która będzie miała silniejszą pozycję i możliwość zadebiutowania w przyszłości na giełdzie. - Zachowujemy wpływ Skarbu Państwa, a pracownicy mogą dostać 15 proc. akcji. I uruchamia się proces przygotowania takiej grupy do zadebiutowania na giełdzie i pozyskania kapitału na rozwój, bo dla katowickiego holdingu ważne jest pozyskanie zewnętrznego źródła finansowania - mówił Pawlak.

Zwrócił uwagę, że Jastrzębska Spółka Węglowa radzi sobie lepiej ze względu na wysokie ceny węgla koksującego, Kompania Węglowa miała kilka projektów wsparcia kapitałowego, które zakończyły się w zeszłym roku, natomiast KHW, mimo że jest w ostatnich latach "na plusie", to potrzebuje wsparcia kapitałowego. - Kiedy banki próbowały "dociskać" KHW za pomocą opcji walutowych, to właśnie Węglokoks był tutaj partnerem, który udzielił KHW wsparcia - mówił wicepremier.

O tym, że Węglokoks stanie się wkrótce właścicielem nie tylko KHW, ale i Kompanii Węglowej, powiadomił poniedziałkowy "Parkiet".

Katowicki Holding Węglowy ubiegły rok zamknął zyskiem przekraczającym 30 mln zł, a cała grupa KHW (holding i m.in. kopalnia Kazimierz-Juliusz) ok. 34 mln zł. W 2009 r. zysk wyniósł ok. 90 mln zł; plan na 2011 r. zakłada kilkadziesiąt milionów zł zysku, przy wydobyciu ponad 14 mln ton węgla (wobec ok. 13,5 mln ton w 2010 r.).

Węglokoks w ubiegłym roku wysłał za granicę ponad 8,7 mln ton węgla wobec 6,7 mln ton w 2009 r. i 6,6 mln ton w 2008 r. Firma zakłada, że roczny eksport ustabilizuje się na poziomie ok. 7 mln ton. Węglokoks jest dochodowy, notuje zyski przekraczające 100 mln zł rocznie.

Kompania Węglowa zatrudnia ok. 60 tys. osób. Skupia 15 kopalń, zgrupowanych w czterech centrach wydobywczych. Rocznie wydobywa ponad 40 mln ton węgla.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.