Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.60 PLN (-0.91%)

KGHM Polska Miedź S.A.

284.50 PLN (+4.10%)

ORLEN S.A.

133.94 PLN (+1.47%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.13 PLN (+6.00%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.80 PLN (+6.04%)

Enea S.A.

26.28 PLN (+5.12%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

33.70 PLN (-0.88%)

Złoto

4 679.70 USD (0.00%)

Srebro

72.92 USD (0.00%)

Ropa naftowa

109.03 USD (+8.27%)

Gaz ziemny

2.80 USD (0.00%)

Miedź

5.58 USD (0.00%)

Węgiel kamienny

121.95 USD (-0.73%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.60 PLN (-0.91%)

KGHM Polska Miedź S.A.

284.50 PLN (+4.10%)

ORLEN S.A.

133.94 PLN (+1.47%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.13 PLN (+6.00%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.80 PLN (+6.04%)

Enea S.A.

26.28 PLN (+5.12%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

33.70 PLN (-0.88%)

Złoto

4 679.70 USD (0.00%)

Srebro

72.92 USD (0.00%)

Ropa naftowa

109.03 USD (+8.27%)

Gaz ziemny

2.80 USD (0.00%)

Miedź

5.58 USD (0.00%)

Węgiel kamienny

121.95 USD (-0.73%)

Wicepremier o podatku od kopalin i eksporcie

fot: Marek Mytnik/Bank Zachodni WBK/Wikimedia Commons

- Optowałbym za tym, żeby podatek od kopalin był uzależniony od światowych cen surowców - stwierdził wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki

fot: Marek Mytnik/Bank Zachodni WBK/Wikimedia Commons

- Optowałbym za tym, żeby podatek od kopalin był uzależniony od światowych cen surowców. W sytuacji wysokich cen i wysokich zysków podatek od kopalin mógłby być wyższy, a w sytuacji bardzo niskich cen, również podatek byłby odpowiednio niższy, spłaszczony - stwierdził wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki z rozmowie z PAP.

Szef resortu dodał, że są na razie " konstrukcje teoretyczne, ponieważ dyskusja nad tym dopiero zostanie rozpoczęta i nie ma jeszcze żadnych przesadzających decyzji".

Wicepremier Morawiecki odniósł się także do wsparcia eksportu i stworzenia agencji jego wspierania.

- Chciałbym stosunkowo szybko przystąpić do analizy wszystkich instrumentów wsparcia eksportu. Mamy ich kilka, na przykład KUKE (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych - PAP), której zasięg działania nie jest jednak zbyt szeroki. Zależy mi na tym, żeby skonstruować agencję wspierania eksportu z prawdziwego zdarzenia. Taką, jaka funkcjonuje w wielu krajach Unii Europejskiej. Chcemy wykorzystać ich doświadczenia - powiedział.

- Dobra współpraca z bankami komercyjnymi i "trade finance" (finansowanie i obsługa transakcji handlowych) są potencjalnym źródłem dużych sukcesów eksportowych. W kontekście wspierania eksportu nie chodzi jednak tylko o "trade finance" i wykorzystanie siły banków komercyjnych, ale też o odpowiednią politykę informacyjną - dodał.

- Przez tę politykę rozumiem pozyskiwanie przez WPHI (Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji Ambasad i Konsulatów RP) we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych informacji o kontraktach w innych krajach, o realizowanych tam programach inwestycyjnych, w których polskie firmy mogłyby partycypować, jak również rozpowszechnianie informacji o potencjale eksportowym polskich firm. To jest bardzo ważne - powiedział Morawiecki.

Wskazał też, że w skład agencji wspierania eksportu mogą wejść instytucje funkcjonujące już na tym polu obecnie.

- Myślę, że KUKE będzie częścią nowej agencji. Pewne doświadczenia zebrała też instytucja, jaką są "Polskie Inwestycje Rozwojowe". Doświadczenia te powinny być wykorzystane i zdecydowanie rozwinięte. Chcemy też odwołać się do dobrych doświadczeń BGK, Agencji Rozwoju Przemysłu czy chociażby Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Trzeba wykorzystać te instytucje, wzmacniając ich kompetencje i funkcje - powiedział.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowe tablice średniego trwania życia. Co oznaczają dla emerytów? To nie są dobre wiadomości

Od 1 kwietnia obowiązują nowe tablice dalszego średniego trwania życia. Statystycznie żyjemy coraz dłużej. To doskonała wiadomość, choć dla przyszłych emerytów ten demograficzny sukces ma również swoją mniej korzystną stronę, bo bezpośrednio wpływa na wyliczenia nowych świadczeń.

Czterech ministrów rozmawiało o przyszłości JSW. Po świętach zapadną decyzje?

Resort aktywów państwowych poinformował o spotkaniu w sprawie przyszłości JSW. Udział w nim wzięli szef MAP Wojciech Balczun, minister finansów i gospodarki Andrzej Domański oraz z resortu energii ministrowie Miłosz Motyka i Grzegorz Wrona.

Zmarzły: Poprawa sytuacji rynkowej przełoży się na JSW za kilka miesięcy

Bieżąca poprawa sytuacji rynkowej przełoży się na kondycję Jastrzębskiej Spółki Węglowej za około pół roku, rok - powiedział w piątek wiceminister energii Marian Zmarzły. Przypomniał, że plan restrukturyzacji spółki założył m.in. udzielenie jej ok. 2,9 mld zł pożyczek.

Wielki Czwartek w hospicjum. Ceremonia obmycia nóg podopiecznym placówki

W Wielki Czwartek, w Hospicjum Cordis w Katowicach, miała miejsce symboliczna ceremonia obmycia nóg kilkunastu podopiecznym placówki. To nawiązanie do jednego z najważniejszych elementów liturgii mszy Wieczerzy Pańskiej. Co roku temu wydarzeniu towarzyszy z aparatem nasza fotoreporterka Kasia Zaremba-Majcher.