Wiceminister energii: wyniki górnictwa za 2017 r. na dobrym poziomie

fot: Jarosław Galusek/ARC

Zmniejszenie światowej produkcji węgla zahamowało spadek cen surowca na rynkach międzynarodowych

fot: Jarosław Galusek/ARC

Wyniki finansowe górnictwa węgla kamiennego za 2017 r. są naprawdę na dobrym poziomie - ocenił w poniedziałek, 29 stycznia, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Zapowiedział, że szczegóły - przed upublicznieniem - pozna najpierw w środę strona społeczna.

- Myślę, że możemy 2017 r. ocenić dobrze, bowiem wyniki, te finansowe, są naprawdę na dobrym poziomie. Oczywiście mamy świadomość wyzwań, które są przed nami - powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Katowicach Tobiszowski.

- W środę mamy spotkanie ze stroną społeczną i po spotkaniach środowych - gdzie będzie też minister energii Krzysztof Tchórzewski - chcielibyśmy się przygotować, żeby pokazać z czego to wynika, jakie są przepływy, co się nam udało zrobić, a czego nie zrobiliśmy i dlaczego i co jest zarazem wyzwaniem na 2018 r. - zasygnalizował wiceminister.

Mówiąc o wyzwaniach Tobiszowski wskazał, że chodzi m.in. o inwestycje w kopalniach Murcki-Staszic i Mysłowice-Wesoła oraz o przyjęcie "nowoczesnego układu pracy" w Polskiej Grupie Górniczej - ważnego dla ustabilizowania kwestii pracowniczych.

Podkreślił, że te sprawy będą ważne dla budowania stabilności w sektorze, czemu już teraz sprzyjają "pozytywne zdarzenia związane z wynikami, z inwestycjami oraz z podażą węgla".
- Zaczynamy kształtować nieźle rynek sprzedażowy - uznał w tym kontekście Tobiszowski. Zwrócił też uwagę na wdrażane w górnictwie innowacje w zakresie sprzętowym czy systemu zarządzania.

- Są tu też pomysły związane z badaniem złoża, definiowaniem złoża, bo kluczem jest to, jaki węgiel skąd da się wydobyć i zrobić z niego element handlowy. Przechodzimy więc w bardzo rozsądny etap zarządzania sektorem, stąd z jednej strony jestem rad za 2017 r. - to daje pewien optymizm, ale z drugiej strony ważne, byśmy konsekwentnie pilnowali kwestii finansowych, ale przede wszystkim inwestycji, które spowodują, że zbudujemy sobie możliwości wydobycia takich ilości węgla, jakie będą potrzebne na rynku - zaznaczył.

Pytany, czy mówiąc o inwestycjach ma m.in. na myśli zapisaną w Programie dla Śląska budowę dwóch nowych kopalń, wiceminister potwierdził. Wskazał, że do końca 2018 r. resort będzie chciał przeprowadzić prace studialne rozstrzygające np. czy będą to zakłady budowane od zera (w zależności m.in. od dostępności złóż i uwarunkowań infrastrukturalnych) oraz w jaki sposób (np. czy będą oparte o szyby czy upadowe).

- Im szybciej to rozstrzygniemy, tym szybciej będziemy budować montaż finansowy i zarazem będziemy szukać, jaką ścieżką inwestycyjną pójdziemy, czyli kto będzie budował, kogo doprosimy do przedsięwzięcia i jaki będzie system finansowania - wyjaśnił Tobiszowski.

Zaapelował też o możliwie szeroką dyskusję nad przyjętym w ub. tygodniu przez Radę Ministrów Programem dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2030 r.

- Tam jest informacja dla tych również, którzy chcieliby w Polsce inwestować - prywatnych polskich inwestorów, zewnętrznych. Pokazujemy, jaka będzie rola podmiotów Skarbu Państwa, jakie jest zapotrzebowanie na węgiel i pokazujemy przestrzeń dla inwestycji prywatnych, co wydaje mi się bardzo ważne, bo to buduje rynek i całą kwestię gospodarczą związaną z węglem kamiennym w Polsce - podkreślił.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.