Wiceminister energii w najlepszej polskiej kopalni
W LW Bogdanka odbyła się wizyta Mariana Zmarzłego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Energii. Wiceminister spotkał się z zarządem spółki, pracownikami ruchu zakładu górniczego oraz stroną społeczną.
W LW Bogdanka odbyła się wizyta Mariana Zmarzłego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Energii. Wiceminister spotkał się z zarządem spółki, pracownikami ruchu zakładu górniczego oraz stroną społeczną.
Podczas rozmów omówiono aktualną sytuację LW Bogdanka, najważniejsze wyzwania oraz ryzyka związane z dalszym funkcjonowaniem spółki.
Jak informuje LW Bogdanka, spotkanie umożliwiło również wymianę opinii z przedstawicielami związków zawodowych.
Wiceminister Marian Zmarzły złożył również kwiaty i zapalił znicz pod pomnikiem upamiętniającym zmarłych górników.
Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka za 2025 r. wypracowała ponad 2,8 mld zł przychodów ze sprzedaży. W tym okresie sprzedała 7,7 mln ton węgla handlowego - o 5,6 proc. mniej niż w poprzednim roku. Miała blisko 264 mln zł zysku netto.
LW Bogdanka sprzedała 7,7 mln ton węgla handlowego, o 5,6 proc. mniej niż w 2024 r. Grupa utrzymała dominującą pozycję na rynku, uzyskując 30,4 proc. udziału w dostawach węgla do energetyki zawodowej w Polsce.
Sytuacja finansowa JSW była tematem konferencji zorganizowanej w piątek 26 czerwca pod siedzibą spółki przez reprezentatywne związki zawodowe. W odpowiedzi na stanowisko strony społecznej zarząd spółki zapewnił, że priorytetem pozostaje utrzymanie płynności finansowej oraz ochrona miejsc pracy.
Sytuacja jest coraz trudniejsza, a otoczenie rynkowe, w którym funkcjonujemy, nadal nam nie sprzyja – mówi Bogusław Oleksy, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w rozmowie z portalem WNP. – Za rok o tej porze (…) powinniśmy znaleźć się w bardziej stabilnej sytuacji operacyjnej i finansowej – dodał.
W Sosnowcu dyskutowano 25 czerwca na tematy związane z restrukturyzacją terenów pogórniczych. W auli Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego spotkali się przedstawicieli branży wydobywczej, administracji państwowej, nauki i organizacji środowiskowych. Podkreślano przede wszystkim konieczność prowadzenia szerokiego dialogu z władzami samorządami i społeczeństwem na temat znaczenia surowców w gospodarce oraz konieczności ich eksploatacji. Wskazano również na rolę edukacji w tym procesie.
Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z Ministerstwem Energii umowę dotacyjną dotyczącą finansowania odejść pracowników na urlopy górnicze oraz urlopy dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Przewiduje się, że w 2026 roku w JSW z urlopów skorzystają 3092 osoby.