WFOŚiGW: podsumowanie i plany na nowy rok (GALERIA)

fot: Jarosław Galusek/ARC

fot: Jarosław Galusek/ARC

+8 Zobacz galerię

Galeria
(11 zdjęć)

W przyszłym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach chce wydać ok. 443,6 mln zł na wsparcie proekologiczncyh projektów w regionie.

Takie założenie znalazło się w planie finansowym WFOŚiGW, który został zatwierdzony przez radę nadzorczą.

Fundusz ma wspierać przedsięwzięcia proekologiczne w postaci preferencyjnych i umarzalnych pożyczek, dotacji, dopłat do oprocentowania kredytów, środków przekazywanych państwowym jednostkom budżetowym, bankowych linii kredytowych oraz innych narzędzi. Ponad 51 mln zł wynieść ma dotacja i umorzenie preferencyjnych pożyczek wartości ok. 60 mln zł.

Rekordową kwotę ponad 493 mln zł fundusz wydał w roku 2011. Było to m.in. Sporą pulę środków przeznaczono na usuwanie skutków powodzi, a także dofinansowania tych projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, które były zakwalifikowane do Regionalnego Programu Operacyjnego, ale zabrakło tam dla nich środków. W tym roku takie wydatki były mniejsze (o ok. 20 mln w stosunku do planu na 2013 r.).

Wśród przyszłorocznych priorytetów znalazły się m.in.: gospodarka wodno-ściekowa oraz odpadami, ochrona powietrza, a także projekty służące zapobieganiu i likwidacji awarii, skutków zanieczyszczenia środowiska i klęsk żywiołowych.

Fundusz będzie też wspierał przedsięwzięcia służące m.in. poprawie jakości wód powierzchniowych i podziemnych, w tym ochronę wód ujmowanych do celów pitnych i ujętych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Szansę na wsparcie nadal mają te projekty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, które znalazły się na liście rezerwowej Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego albo nie dostały dofinansowania z tej puli.

Pieniądze z funduszu zasilą też ważne przedsięwzięcia służące ochronie przeciwpowodziowej i rozwojowi systemów małej retencji, w tym "Program ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły", "Programu dla Odry 2006" oraz "Program małej retencji dla woj. śląskiego". Są również pieniądze na likwidację skutków powodzi, zastosowanie odnawialnych źródeł energii w gospodarce wodnej oraz zapewnienie mieszkańcom dostępu do dobrej jakościowo wody.

W dziedzinie gospodarki odpadami wspierane będą projekty związane z ich bezpiecznym dla środowiska składowaniem, a także rewitalizacja terenów poprzemysłowych i zdegradowanych oraz ochrona gleb użytkowanych rolniczo. Samorządy mogą też starać się o środki z funduszu na realizację zadań wynikających z wejścia w życie tzw. ustawy śmieciowej.

Na dofinansowanie mogą liczyć inwestycje dotyczące ochrony atmosfery, zwłaszcza te ograniczające tzw. niską emisję, z lokalnych palenisk i kotłowni. Promowane będzie wykorzystanie odnawialnych lub alternatywnych źródeł energii. Dofinansowywane będą również przedsięwzięcia polegające na zwiększeniu efektywności energetycznej w zakresie wytwarzania, przesyłu i użytkowania energii, realizowane głównie poprzez kompleksową termomodernizację obiektów.

Nadal na szczególnie preferencyjnych warunkach fundusz chce wspierać stosowanie instalacji solarnych, ogniw fotowoltaicznych, biogazowni, kotłów opalanych biomasą, silników zasilanych metanem, a także elektrowni wodnych, wiatrowych i instalacji geotermalnych.

W galerii: Tak zmienia się region śląski dzięki wsparciu WFOŚiGW w Katowicach (zdjęcia: Jarosław Galusek, Maciej Dorosiński, Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.