WFOŚiGW: by Warta była czystsza

fot: WFOŚiGW

Umowę dotyczącą dofinansowania Oczyszczalni Ścieków Warta przekazał, w imieniu ministra środowiska, astępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Adam Liwochowski

fot: WFOŚiGW

+4 Zobacz galerię

Galeria
(7 zdjęć)

Ponad 20 mln zł europejskich dotacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko otrzymała Oczyszczalnia Ścieków Warta SA w Częstochowie. Unijne środki zostaną przeznaczone na realizację projektu, który zakłada rozbudowę i modernizację zakładu.

Umowa dotycząca dofinansowania przedsięwzięcia została przekazana w poniedziałek (15 lipca). W imieniu ministra środowiska dokumenty prezesowi oczyszczalni Rafałowi Lewandowskiemu wręczył zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Adam Liwochowski.

Celem projektu jest poprawa stanu środowiska naturalnego, w szczególności wód Warty w rejonie Częstochowy poprzez zapewnienie właściwego oczyszczania ścieków komunalnych oraz wyeliminowanie ryzyka niekontrolowanego zrzutu ścieków nieoczyszczonych.

Europejskie pieniądze zostaną przeznaczone na drugi etap rozbudowy oczyszczalni, który będzie kosztował w sumie 61 mln zł. W ramach inwestycji m.in. zostanie kompleksowo zmodernizowana Centralna Oczyszczalnia Ścieków oraz Centralna Przepompownia Ścieków.

Pierwszy etap modernizacji, który był realizowany w latach 2004-2008, sprawił, że częstochowski zakład stał się jedną z najnowocześniejszych oczyszczalni w kraju.

Łączny koszt tej modernizacji wyniósł ponad 63 mln zł, z czego 32 mln zł pochodziły z Funduszu Spójności, a kwotę 18,6 mln zł stanowiły pożyczki z Narodowego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Oczyszczalnia Ścieków Warta obsługuje ponad 250 tys. mieszkańców miasta i trzy gminy - Konopiska, Rędziny i Mykanów - oraz kilkaset zakładów przemysłowych. Łącznie przyjmowane i oczyszczane jest w ciągu roku ok. 17 mln m3 ścieków komunalnych.

Jest to siedemnasta zawarta umowa, która w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wdraża WFOŚiGW w Katowicach. 13 umów to projekty wodno-kanalizacyjne, 3 dofinansowane zadania są z zakresu gospodarki odpadami a jedno dotyczy przywracania terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych. Najwięcej przedsięwzięć ma zostać zrealizowanych do 2014 r., ostatnie z nich w 2015. Ich wartość przekracza 800 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie ponad 450 mln zł.

W galerii: Przekazanie umowy dotyczącej dofinansowania dla Oczyszczalni Ścieków Warta. Częstochowa, 15 lipca 2013 r. (zdjęcia: WFOŚiGW w Katowicach)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.