WFOŚiGW w Katowicach podsumował 2025 rok i zaprezentował plany na przyszłość

+4 Zobacz galerię

Galeria
(7 zdjęć)

Przedstawiciele zarządu WFOŚiGW w Katowicach, Mateusz Pindel i Iwona Gejdel-Targosz spotkali się z przedstawicielami mediów na pierwszym w tym roku śniadaniu prasowym, aby wspólnie przeanalizować efekty działań Funduszu. Zaprezentowano szeroki wachlarz osiągnięć z minionego roku oraz plany na przyszłość.

Jak podkreślali przedstawiciele Funduszu, 2025 rok był bardzo intensywny w każdym z filarów ochrony środowiska. Podsumowano działania obejmujące:

* Gospodarkę wodną – ochronę zasobów i modernizację infrastruktury
* Zapobieganie poważnym awariom – zwiększanie bezpieczeństwa mieszkańców regionu
* Usuwanie azbestu – konsekwentne oczyszczanie naszego otoczenia z niebezpiecznych substancji
* Gospodarkę odpadową – wspieranie recyklingu i nowoczesnych systemów segregacji
* Czyste powietrze i OZE – walkę ze smogiem i transformację energetyczną
* Edukację ekologiczną – edukowanie dzieci i młodzieży, rozwój Ekopracowni pod chmurką oraz Zielonych Pracowni
* Ochrona bioróżnorodności, ochrona zwierząt – wsparcie dla zwierząt i roślin, zagrożonych gatunków

Plany na 2026: „Tempo transformacji dyktujemy razem!”

- Wkraczamy w nowy rok z jasnym przesłaniem. Naszym priorytetem pozostaje dynamika zmian, ale wiemy, że sukces zależy od wspólnego wysiłku Funduszu, samorządów i mieszkańców - podkreślali przedstawiciele zarządu

Najważniejsze wyzwania WFOŚiGW w Katowicach w 2026 roku to:

* Nowe nabory i kontynuacja strategicznych programów
* Jeszcze większy nacisk na innowacje proekologiczne
* Dialog i współpraca

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Strażacy z Dębowca z nowym wozem

Maj upłynął nie tylko pod znakiem życzeń dla strażaków, ale i przekazywania im niezbędnego sprzętu. Tak było m.in. w OSP w Dębowcu, gdzie zakup nowego samochodu był współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Nowe narzędzie - kalkulator wyliczenia stawki funduszu remontowego

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oferuje nowe narzędzie dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych określa wysokość stawki funduszu remontowego wymaganą do zabezpieczenia spłaty wnioskowanej pożyczki. 

Dwie nowe Ekopracownie pod chmurką w województwie śląskim

Oficjalnie otwarto dwie nowe, plenerowe przestrzenie edukacyjne, które umożliwią dzieciom i młodzieży naukę w bezpośrednim kontakcie z naturą. W uroczystościach wziął udział Bronisław Karasek, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego oraz Członek Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zielona Pracownia pod Chmurką w Skrzydlowie otwarta. Nowa eko-inwestycja w gminie Kłomnice

Szkoła Podstawowa w Skrzydlowie zyskała nowoczesną, ekologiczną przestrzeń do nauki na świeżym powietrzu. 15 maja oficjalnie otwarto tam „Zieloną Pracownię pod Chmurką”, która ma pomóc w praktycznym poznawaniu przyrody. Inwestycja warta ponad 177 tys. zł została zrealizowana przy wsparciu WFOŚiGW w Katowicach