Węglowo-górnicze hity Industriady 2018

fot: Maciej Dorosiński

9 lipca przekonamy się czy na listę UNESCO trafi tarnogórska kopalnia

fot: Maciej Dorosiński

Sen z powiek przed świętem Szlaku Zabytków Techniki miłośnikom Industriady spędza pytanie: na które z 517 wydarzeń wybrać się w sobotę, 9 czerwca (a właściwie od piątku do niedzieli, bo Industriada rozciąga się już na cały weekend).

Organizatorzy ułożyli pomocniczo listę hitów. Ale jest ich… pół setki. Dla Czytelników „Trybuny Górniczej” wyławiamy kilka takich, które wiążą się z węglem i kopalniami.

W kopalni Ignacy w Rybniku na finał Industriady 58 artystów zagra w multimedialnym show. W roli głównej kobiety, bo tegoroczne święto uwydatnić ma żeńskie aspekty przemysłu. Inaugurację (w piątek, 8 czerwca) zaplanowano w Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, a jedną z atrakcji będzie escape room o zagadkowym kryptonimie „Zaginione siostry”. W Bytomiu można wybrać się na potańcówkę w hali maszyn Elektrociepłowni Szombierki lub zobaczyć panoramę kopalń z wieży zakładu. Spektakl plenerowy pt. „Żywoty świętych osiedlowych” zobaczymy pod zamkniętą kopalnią Dębieńsko, między familokami w Czerwionce-Leszczynach. W kopalni ćwiczebnej Sztygarka w Dąbrowie Górniczej hitem będzie uruchomienie na Industriadę sprężarki powietrza firmy Hoddick & Rothe GmbH z 1930 r. W odnowionym niedawno szybie Bartosz byłej kopalni Katowice w kompleksie Muzeum Śląskiego zwiedzimy instalację muzyczną „Mother Logde I-III”. Zobaczymy też kobiety w kopalniach na fotogramach Arkadiusza Goli, który przez wiele lat uwieczniał panie w kopalniach węgla, miedzi i soli. W Siemianowicach Śl. już w piątek wieczorem w byłej kopalni Michał (Park Tradycji) posłuchamy koncertu Wilków, a nazajutrz ONA i Agnieszki Chylińskiej. Miłośnicy jazzu i chilloutu muszą w piątek posłuchać koncertu Gigi and Her Boysband pod szybem Maciej w Zabrzu. Tam też spotkamy Joannę Zalewską – jedyną w Polsce nadsztygar w kopalni węgla kamiennego oraz Malwinę Smulską – geolog górniczą, bohaterkę serialu dokumentalnego Górnicy PL. Piątkowy wieczór przy muzyce spędzimy też pod szybem Prezydent w Chorzowie. Port węglowy w Łabędach podziwiać możemy w czasie rejsu z przewodnikiem zabytkowym statkiem po Kanale Gliwickim.

Wyliczone imprezy to skromny ułamek tego, co oferuje tegoroczna Industriada. Aby zaznajomić się z jej przebogatym programem imprez głównych i towarzyszących, warto odwiedzić stronę internetową industriada.pl i skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zawody wędkarskie. Brawa dla górników!

Zakończyły się dwudniowe 21. Mistrzostwa Polski Górników w Wędkarstwie Feederowym. Zorganizował je Związek Zawodowy Górników w Polsce. Świetnie poszło górnikom-wędkarzom z LW Bogdanka.

Książka na weekend: „Spotkajmy się, kiedy będzie ładna pogoda”

Zapewne koreańska literatura jest rzadkością wśród naszych czytelniczych wyborów. A szkoda. Bo warto „wziąć na warsztat” książkę, której akcja dzieje się w odległym kraju, zobaczyć, jak funkcjonuje tamtejsze społeczeństwo, co nas łączy, a co dzieli. Książka „Spotkajmy się, kiedy będzie ładna pogoda” jak na dłoni pokazuje relacje między Koreańczykami, przy okazji pochwalając proste rzeczy.

O dziedzictwie pogórniczym w otoczeniu fedrujących kopalń

Obrady ICMUM 2026 stanowiły znakomitą okazję do promocji naszych obiektów muzealnych związanych z górnictwem

Spojrzał górnikom w twarz. Może jesteś wśród nich?

Uznany śląski fotografik Jan Czypionka uwiecznił na zdjęciach wizerunki górników przy pracy. Mało kto trafia w te miejsca z obiektywem. Sesja pod ziemią, przy ostrym świetle lamp na górniczych kaskach, nie należy do łatwych zadań.