Węglowi szefowie odwołani

Koalicyjna miotła wzięła się do porządków w górnictwie. Fotele tracą menedżerowie, którzy zawdzięczali je poprzedniej władzy. 

Wczoraj Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, odwołał (faksem) Daniela Ozona, wiceprezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Odwołany wiceprezes doprowadził 4 stycznia do włączenia kopalni Budryk w struktury JSW – napisał „Puls Biznesu”. 

W branży górniczej panuje powszechne przekonanie, że koalicja PO-PSL robi czystki polityczne w zarządach powołanych za czasów PiS. Przed świętami odwołano trzech członków zarządu Kompanii Węglowej (KW). Wczoraj zmieniono skład rady nadzorczej koncernu —posady zachowali jedynie Edward Nowak, prezes spółki KEM, Aleksandra Magaczewska z Ministerstwa Gospodarki i Rafał Badurski.

Na 14 stycznia zostało zwołane posiedzenie rady nadzorczej KW, która ma się zająć przesłuchaniem kandydatów na członków zarządu (odpowiedzialnych za handel, inwestycje i zakupy oraz sprawy pracownicze). Z informacji „PB” wynika, że losy konkursu są już rozstrzygnięte — Mirosław Kugiel, były pracownik Katowickiego Holdingu Węglowego, ma zostać wiceprezesem ds. handlu, a Piotr Rykala — wiceprezesem ds. pracowniczych. 

Wczoraj posadę stracił także Piotr Bojarski, prezes kopalni Budryk, a jego miejsce zajął Piotr Chmiel. 

Spośród prezesów powołanych za rządów poprzedniej koalicji stanowiska zachowali na razie Jarosław Zagórowski z JSW i Włodzimierz Hereźniak z Polskiego Koksu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.