Węglowa spółka wspierała sport, kulturę i inicjatywy lokalne

fot: Krystian Krawczyk

Lubelski Węgiel Bogdanka jest jedną z największych polskich kopalń węgla kamiennego

fot: Krystian Krawczyk

Fundacja Wolność przedstawiła dane za lata 2022-2023 dotyczące sponsoringu i darowizn ze strony Lubelskiego Węgla Bogdanka. Węglowa spółka w tym okresie na te cele przeznaczyła w sumie ponad 27 mln zł. Największym beneficjentem był klub piłkarski Górnik Łęczna, na którego koszulkach widniało logo sponsora. Górnik w ciągu tych dwóch lat otrzymał ponad 13 mln zł.

Fundacja ujawniła kwoty po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Wcześniej Bogdanka odmawiała podania tego typu danych, argumentując to tym - jak podaje Fundacja - że ujawnienie szczegółowych informacji w zakresie zawartych umów darowizny mogłoby godzić w dobra osobiste podmiotów, z którymi zawarto te umowy.

Bogdanka na usługi sponsoringowe wydała odpowiednio 10,75 mln zł w 2022 roku oraz 16,38 mln zł w roku 2023 - podała Fundacja na stronie internetowej. Poza wspomnianym Górnikiem Łęczna firma wspierała m.in. klub żużlowy Speedway Lubin (w sumie 5,5 mln zł - 2,5 mln w 2022 r. i 3 mln zł w 2023 r.), klub siatkarski Avia Świdnik (w sumie 880 tys. zł - 490 tys. zł w 2022 r. i 390 tys. zł w 2023 r.), Chełmski Klub Sportowy - Bogdanka Arka Chełm - siatkówka, Chełmianka Chełm - piłka nożna (w sumie 850 tys. zł - 230 tys. zł w 2022 r. i 620 tys. zł w 2023 r.) oraz LKPS  - klub siatkarski LUK Lublin od 2023 r. Bogdanka LUK Lublin (780 tys. zł przekazane w 2023 r.). Na liście znalazły się także inne mniejsze kluby sportowe. Spółka sponsorowała także inne instytucje. Tu można wymienić m.in. Radio Lublin, Teatr Muzyczny w Lublinie, Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych czy wsparcie na organizację koncertów papieskich.

Jak podała fundacja, w wykazie darowizn najwyższe kwoty to dofinansowania dla ochotniczych straży pożarnych: 100 tys. zł dla OSP w Babicach na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego, 70 tys. zł dla OSP w Ułężu na zakup łodzi ratowniczej wraz z wyposażeniem, 70 tys. zł dla OSP w Dratowie na zakup lekkiego samochodu ratowniczo- gaśniczego oraz 60 tys. zł dla Archidiecezji Lubelskiej na zakup 10 defibrylatorów na potrzeby kościołów z terenu Archidiecezji Lubelskiej. 50 tys. zł przekazano gminie Niemce na utworzenie ścianki wspinaczkowej w sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Jakubowicach Konińskich.

Lubelski Węgiel Bogdanka jest jedną z największych polskich kopalń węgla kamiennego. Spółka prowadzi przede wszystkim działalność górniczą w zakresie wydobywania, wzbogacania i sprzedaży węgla kamiennego. Dostarcza surowiec głownie do odbiorców przemysłowych. Realizacja dostaw oparta jest o umowy wieloletnie, a kierunek zbytu to energetyka zawodowa i przemysłowa.

Od czerwca 2009 r. spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W sierpniu 2022 r. Lubelski Węgiel Bogdanka powrócił do notowań w Indeksie WIG-ESG.

Od października 2015 r. Bogdanka wchodzi w skład Grupy Enea.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

To uratuje tysiące miejsc pracy? JSW dostała zielone światło na gigantyczne złoże Dębieńsko

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.