Górnictwo: To już trzecia transakcja Sev.en Global Investments w ostatnich miesiącach w Australii

1595502302 gornicy angloamerican

fot: AngloAmerican

Górnicy australijskiej kopalni Grosvenor po raz kolejny mają wstrzymane zjazdy na dół z powodu zagrożenia wybuchem metanu

fot: AngloAmerican

Czeska grupa Sev.en Global Investments, należąca do grupy Sev.en finansisty Pavla Tykača, kupiła prawa do wydobycia węgla energetycznego w Australii na gruntach o powierzchni prawie 8 tys. hektarów. Spółka planuje eksport wydobywanego węgla na rynki zagraniczne. Grupa poinformowała o tym w komunikacie prasowym. Nie podała wartości transakcji. To już trzecia jej inwestycja w tym regionie świata w ciągu 8 miesięcy.

Sev.en Global Investments kupił ziemię od firmy produkującej napoje Coca-Cola Europacific Partners. Grunty przecinają dwie australijskie odkrywkowe kopalnie węgla, Rolleston i Meteor Downs South położone w stanie Queensland. Cała transakcja została zatwierdzona przez Australijską Radę Kontroli Inwestycji Zagranicznych.

- Prawa do eksploatacji minerałów są bardzo interesującym narzędziem inwestycyjnym. My czerpiemy dochody z wydobycia, a samo funkcjonowanie kopalni i sprzedaż surowca zapewniają wyspecjalizowane firmy – powiedział dyrektor generalny Sev.en Global Investments Alan Swoboda.

Według niego firma, dzięki szybkim negocjacjom, okazała się najskuteczniejsza w walce o ten kontrakt.

W Australii to już trzecia transakcja Sev.en Global Investments w ciągu ostatnich 8 miesięcy. W ubiegłym roku firma przejęła elektrownię Delta Electricity wraz z kopalniami w Nowej Południowej Walii i australijskiego Salt Lake Potash, firmę wydobywającą nawozy premium w Australii Zachodniej.

Grupa ma już doświadczenie w inwestycjach w prawa wydobywcze z USA, gdzie łączy grunty i prawa wydobywcze poprzez Golden Eagle Land Company. Posiada ponad 22 200 hektarów ziemi, ponad 242 800 hektarów praw do minerałów w czterech amerykańskich stanach, a także ponad 2,2 mld ton potwierdzonych zasobów węgla koksowego i energetycznego.

Od początku ubiegłego roku Sev.en Global Investments Group zarządza wszystkimi realizowanymi inwestycjami zagranicznymi Grupy Sev.en. Oprócz tradycyjnej energetyki i górnictwa koncentruje się również na innych sektorach, takich jak stal i produkcja petrochemiczna. Dziś grupa jest reprezentowana na trzech kontynentach, oprócz Europy, także w Australii i USA.

Grupa Sev.en jest liczącą się firmą na rynku energetycznym w Czechach. Prowadzi działalność w wielu sektorach, od wydobycia i produkcji węgla brunatnego po produkcję energii elektrycznej i cieplnej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wzrost inflacji w lipcu został spowodowany wyższymi cenami paliw

Inflacja w lipcu wzrosła do 3,1 proc. z 2,5 proc. w czerwcu - prognozuje ekonomista ING Banku Śląskiego Adam Antoniak. Dodał, że wzrost inflacji został wywołany wyższymi cenami paliw.

Autostradą Katowice-Kraków znowu pojedziemy w remoncie, naprawią 15,6 km jezdni

Po wykonanej w I połowie roku wymianie 15,2 km nawierzchni jezdni odcinka autostrady A4 Katowice-Kraków, w II połowie br. wymienionych zostanie kolejnych 15,6 km - podała w czwartek spółka zarządzająca drogą. Jej wpływy z poboru opłat wzrosły w I połowie br. o 5 proc. rdr, do 315,8 mln zł.

Kolejny etap strategicznej modernizacji huty

Oddział ArcelorMittal Poland w Krakowie wchodzi w kolejny etap strategicznej modernizacji. Po wyłączeniu części instalacji produkcyjnych spółka pracuje nad tym, by zwiększyć efektywność logistyki i transportu. Jednym z kluczowych elementów tych zmian jest przebudowa infrastruktury kolejowej, która odgrywa fundamentalną rolę w logistyce wsadu dla walcowni gorącej i walcowni zimnej. 

Wspólnie zajmą się ochroną zdrowia i bezpieczeństwem pracowników

Rozpoczął się kolejny etap współpracy Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, ukierunkowanej na podnoszenie poziomu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników oraz wspieranie pracodawców w prawidłowym stosowaniu przepisów prawa.