Węglokoks Energia: spółdzielnie energetyczne mogą trwale obniżać koszty energii

1733139595 fotowoltaika

fot: UM Katowice

Farma fotowoltaiczna na terenie nieczynnego składowiska odpadów

fot: UM Katowice

Spółdzielnie energetyczne mogą trwale obniżać koszty energii dla swoich członków - wynika z interdyscyplinarnych badań zespołu, w którym uczestniczyli m.in. prezes spółki Węglokoks Energia Maciej Sołtysik oraz prof. Jerzy Hausner.

Członkowie zespołu wskazują też, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w formule współtworzonej z samorządami umożliwia stopniowe eliminowanie ubóstwa energetycznego.

O publikacji dostępnej w portalu ScienceDirect spółka Węglokoks Energia, która m.in. zapewnia dostawy ciepła systemowego w kilku miastach na terenie woj. śląskiego i małopolskiego, poinformowała w poniedziałkowej informacji prasowej. Jak zaznaczono w informacji, opracowanie prof. Jerzego Hausnera, dr Mariusza Kozakiewicza, dr Jakuba Jasińskiego i Macieja Sołtysika wnosi nową perspektywę do dyskusji o roli lokalnych społeczności w transformacji energetycznej.

W przeprowadzonych badaniach oceniono potencjał spółdzielni energetycznych jako narzędzia obniżającego koszty energii, ale też wspierającego społeczną regenerację i wzmacniającego lokalną odporność energetyczną.

Opracowanie oparto na rzeczywistych profilach zużycia energii i aktualnych uwarunkowaniach prawnych, aby wzmocnić jego praktyczny charakter i możliwość zastosowania w polskich gminach - szczególnie tam, gdzie problem ubóstwa energetycznego dotyka mieszkańców najmocniej.

“Nasze opracowanie pokazuje, że transformacja energetyczna musi być osadzona w realiach lokalnych społeczności. Spółdzielnie energetyczne to narzędzia, które łączą ekonomię, odpowiedzialność społeczną i rozwój. To kierunek, który może stać się filarem nowoczesnej energetyki w Polsce“ - powiedział prezes Sołtysik.

W publikacji wykazano m.in., że spółdzielnie energetyczne mogą trwale obniżać koszty energii dla swoich członków, a wykorzystanie OZE w formule współtworzonej z samorządami pozwala na stopniowe eliminowanie ubóstwa energetycznego.

Ponadto analizowany system oparty o spółdzielnie energetyczne może - według autorów opracowania - sam się finansować, generując środki na budowę kolejnych lokalnych źródeł OZE. Jednocześnie inicjatywy tego typu wspierają społeczną odbudowę, aktywizację mieszkańców i lokalną odporność energetyczną.

Spółka Węglokoks Energia w poniedziałkowej informacji zadeklarowała uznanie dla inicjatyw, które integrują rozwój infrastruktury, lokalne wspólnoty i zieloną transformację.

Węglokoks Energia zrzesza spółki Węglokoks Energia ZCP, która dostarcza ciepło systemowe i ciepłą wodę użytkową na terenie Rudy Śląskiej, Węglokoks Energia NSE, dostarczającą ciepło systemowe i ciepłą wodę użytkową na terenie Libiąża, Bierunia, Brzeszcz, Lędzin oraz Woli, a także Węglokoks Energia ZUT, budującą i utrzymującą sieci cieplne oraz przesyłowe.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.