Węglokoks: Elektrownie zainteresowane węglem z importu

Weglokoks

fot: weglokoks.com.pl

fot: weglokoks.com.pl

Wubiegłym roku do Polski sprowadzono 5,8 mln ton węgla energetycznego i koksowego zza granicy. W I półroczu tego roku – już 4,5 mln ton. Znawcy rynku szacują, że – wobec niedostatecznej podaży krajowego węgla – import w całym 2008 r. może przekroczyć 10 mln ton.

Węglokoks był dotąd znany głównie jako eksporter polskiego węgla. –Wnowych okolicznościach jesteśmy zainteresowani realizacją także importowych zamówień – informuje Jerzy Galemba, rzecznik prasowy spółki. Przed kilkoma laty import węgla do Polski był reglamentowany kontyngentami.

Teraz obrót tym paliwem przebiega wyłącznie według rynkowych reguł.

– Może go sprowadzać każdy, kto ma pieniądze i źródła zaopatrzenia. Jednym z atutów naszej firmy jest bardzo dobra znajomość międzynarodowego rynku. Doskonale wiemy, kto, jakim węglem rozporządza i na jakich warunkach można go kupić – mówi Galemba.

Śladowe – jak określa je rzecznik – ilości węgla dla jednej z elektrowni na północy Polski Węglokoks sprowadził już w ubiegłym roku za pośrednictwem swojej spółki Inter Balt.

– Był to gatunek o określonych przez zamawiającego parametrach, jakiego nie miały w ofercie krajowe kopalnie – wyjaśnia. Póki co – tłumacząc tę powściągliwość tajemnicą handlową – Jerzy Galemba nie chce wyjawić, jakie miałyby być rozmiary, realizowanego przez Węglokoks, importu oraz wskazywać, kim byliby dostawcy i odbiorcy.

– Mamy dużo zapytań o możliwości dostaw węgla zza granicy. Wśród zainteresowanych są głównie elektrownie. Prawidłowość jest przy tym taka, że im dalej na północ kraju, tym ono rośnie – uchyla nieco tajemnicy o geografii tych zapytań rzecznik. Jerzy Galemba dodaje, że przed określeniem ilości węgla, jaką miałby importować Węglokoks, konieczne będzie również zapoznanie się z możliwościami przeładunkowymi polskich portów.

– Kiedy to przetestujemy, będziemy mogli powiedzieć więcej – deklaruje. Prawie 1 mln ton rosyjskiego węgla – głównie konsumentom w północno-wschodniej Polsce – zamierza sprzedać w tym roku spółka SUEK Polska z Gdańska. Dostawy, transportowane koleją, pochodzą z kopalń Sibirskoj Ugolnoj Energiticzeskoj Kompanii.

– Sądzę, że zdołamy sprzedać zaplanowaną na ten rok wielkość. Naszymi kontrahentami są energetyka, ciepłownictwo, ale też firmy, obsługujące drobnych, indywidualnych klientów. Dostarczamy im węgiel o zamawianych parametrach

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.