Węgiel: wzrosły ceny dla energetyki i ciepłownictwa

fot: Jarosław Galusek/ARC

Węgiel to nie tylko przychód dla górniczych przedsiębiorstw i pensje dla załóg, ale także miliardy zł odprowadzane do budżetu państwa

fot: Jarosław Galusek/ARC

W październiku br. cena węgla dostarczanego do energetyki była o 1,25 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej, natomiast cena węgla dla ciepłownictwa wzrosła prawie o 7 proc. - wskazują indeksy cenowe dla węgla kamiennego, publikowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Katowicki oddział ARP, monitorujący sytuację w górnictwie węgla kamiennego, podał w piątek, 1 grudnia, wartości, jakie osiągnęły w październiku dwa indeksy obrazujące sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego. Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła). ARP oblicza miesięczne indeksy wspólnie z Towarową Giełdą Energii.

"Październik był bardzo dobrym miesiącem dla indeksów węgla energetycznego zarówno w kraju, jak i na świecie. Swoje notowania poprawiła również ropa i energia elektryczna" - oceniła w piątek ARP. Wskazała, że zarówno indeks PSCMI1 dla energetyki zawodowej, jak i indeks PSCMI2 dla ciepłowni podbiły swoje wartości z poprzedniego miesiąca.

W październiku wartość indeksu dla rynku energii elektrycznej wyniosła 208,75 zł za tonę, co oznacza ponad 1-procentowy wzrost wobec cen węgla z września, kiedy wartość indeksu wyniosła 206,17 zł za tonę.

"W porównaniu z ceną z zeszłego roku wartość tony wzorcowego węgla do wytwarzania energii elektrycznej w kraju jest obecnie wyższa aż o 10,04 proc., czyli 19,04 zł za tonę" - podała Agencja.

W ujęciu obrazującym wartość energetyczną węgla również nastąpił wzrost - w październiku gigadżul energii z węgla kosztował 9,45 zł wobec 9,39 zł we wrześniu.

Wartość, jaką energetyka i ciepłownictwo płacą za gigadżul energii uzyskanej z zakupionego węgla jest innym, obok cen za tonę, miernikiem sytuacji na rynku węgla energetycznego. W maju br., po raz pierwszy od grudnia 2015 r., indeks przekroczył poziom 9 zł za gigadżul. Obecnie gigadżul energii elektrycznej wyprodukowanej z węgla nadal wart jest mniej niż 10 zł.

W segmencie ciepłowniczym, wartość indeksu PSCMI2 dla ciepłowni i pozostałych odbiorców krajowych zwiększyła się w październiku, w odniesieniu do września, prawie o 7 proc., do 253,53 za tonę (10,42 zł za gigadżul), wobec 237,66 zł za tonę (10,03 za gigadżul) we wrześniu. Październikowa cena węgla dla ciepłownictwa była aż o 25 proc. wyższa niż w tym samym okresie przed rokiem.

Indeksy tworzone wspólnie przez ARP i TGE bazują na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia podatku akcyzowego, kosztów ubezpieczenia oraz kosztów dostawy.

Analiza indeksów w ciągu ostatnich miesięcy wskazuje, że choć ceny węgla energetycznego są wyraźnie wyższe niż przed rokiem, nadal daleko im do rekordowego poziomu z pierwszych miesięcy 2012 r., kiedy indeks obrazujący krajowe ceny węgla dla energetyki wynosił maksymalnie 283,61 zł, a dla ciepłownictwa 357,65 zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.