Górnictwo: Międzynarodowa Agencja Energetyczna oceniła sytuację na rynku, Azja głównym konsumentem i producentem węgla

fot: Maciej Dorosiński

Związkowcy chcą wiedzieć, jak ma wyglądać funkcjonowanie górnictwa

fot: Maciej Dorosiński

W 2022 r. globalne zużycie węgla osiągnęło rekordowy poziom i w br. utrzyma się na tym pułapie – prognozuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna, która pod koniec lipca przedstawiła raport dotyczący rynku węgla. Wskazano w nim, że wzrost wykorzystania tego paliwa w Azji przewyższa spadki odnotowywane w Stanach Zjednoczonych i na Starym Kontynencie.

Zużycie węgla w 2022 r. wzrosło o 3,3 proc. do 8,3 mld t, ustanawiając nowy rekord – podała MAE. Raport Agencji przewiduje, że w latach 2023 i 2024 niewielkie spadki produkcji energii z węgla zostaną prawdopodobnie zrekompensowane wzrostem przemysłowego wykorzystania węgla, chociaż istnieją duże różnice między regionami geograficznymi.

 „Oczekuje się, że Chiny, Indie i kraje Azji Południowo-Wschodniej łącznie będą odpowiadać za trzy na cztery tony węgla zużywanego na całym świecie w 2023 r. W Unii Europejskiej wzrost popytu na węgiel był minimalny w 2022 r., ponieważ tymczasowy wzrost produkcji energii z węgla był prawie zrekompensowany niższym zużyciem w przemyśle. Oczekuje się, że zużycie węgla w Europie gwałtownie spadnie w tym roku, ponieważ odnawialne źródła energii rozwijają się, a energia jądrowa i wodna częściowo odbudowują się po niedawnych spadkach. W Stanach Zjednoczonych odchodzenie od węgla jest również akcentowane przez niższe ceny gazu ziemnego” – ocenia MAE, która podaje, że według szacunków zapotrzebowanie na węgiel wzrosło o około 1,5 proc. w pierwszej połowie 2023 r. do łącznie około 4,7 mld t. Było to pochodną wzrostowi zużycia o 1 proc. w energetyce i 2 proc. w przemyśle.

W podziale na regiony popyt na węgiel spadł szybciej niż wcześniej oczekiwano w pierwszej połowie tego roku w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej – odpowiednio o 24 proc. i 16 proc. Jednak popyt ze strony dwóch największych konsumentów, Chin i Indii, wzrósł w pierwszej połowie o ponad 5 proc., z nawiązką rekompensując spadki w innych krajach.

Jak zauważa MAE, przesunięcie popytu na węgiel do Azji trwa. W 2021 r. Chiny i Indie odpowiadały już za dwie trzecie światowej konsumpcji, co oznacza, że razem zużywały dwa razy więcej węgla niż reszta świata razem wzięta. W 2023 r. ich udział będzie bliski 70 proc. Z kolei Stany Zjednoczone i Unia Europejska – które razem stanowiły 40 proc. trzy dekady temu i ponad 35 proc. na początku obecnego stulecia – stanowią dziś mniej niż 10 proc.

Ten sam podział obserwuje się po stronie produkcyjnej. Wszyscy trzej najwięksi producenci węgla – Chiny, Indie i Indonezja – wydobyli rekordowe ilości w 2022 r. W marcu 2023 roku zarówno Chiny, jak i Indie ustanowiły nowe miesięczne rekordy, przy czym Chiny po raz drugi w historii przekroczyły 400 mln t, a Indie po raz pierwszy 100 mln t. Również w marcu Indonezja wyeksportowała prawie 50 mln t, czyli ilość nigdy wcześniej nie wysyłana przez żaden kraj. Z kolei Stany Zjednoczone, niegdyś największy producent węgla na świecie, od szczytowego poziomu w 2008 r. wydobyły o ponad połowę mniej.

Po ekstremalnej zmienności i wysokich cenach w zeszłym roku, ceny węgla spadły w pierwszej połowie 2023 r. do tych samych poziomów, co latem 2021 r., co było spowodowane dużą podażą i niższymi cenami gazu ziemnego. Węgiel energetyczny powrócił do ceny niższej niż węgiel koksujący. Natomiast rosyjski węgiel znalazł nowe rynki zbytu po tym, jak został zakazany w Europie, ale często ze znacznymi rabatami.

Tańszy węgiel sprawił, że import stał się bardziej atrakcyjny dla niektórych nabywców wrażliwych na ceny. Chiński import prawie się podwoił w pierwszej połowie tego roku, a światowy handel węglem w 2023 r. ma wzrosnąć o ponad 7 proc., przewyższając ogólny wzrost popytu, i zbliżyć się do rekordowego poziomu z 2019 roku. Handel węglem drogą morską w 2023 r. może pobić rekord z 2019 r., który wynosi 1,3 mld t.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1692347548 2praca

Liczba pracujących w Polsce obcokrajowców wzrosła o ponad 77 tys.

W ostatnim dniu grudnia 2025 r. pracę w Polsce wykonywało ponad 1,141 mln cudzoziemców, a więc o 7,2 proc. więcej niż w ostatnim dniu grudnia 2024 r. - podał we wtorek GUS. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ich liczba zwiększyła się o 0,3 proc.

Maj najlepszym piątym miesiącem Katowice Airport w jego historii

Tegoroczny maj był pod względem liczby pasażerów najlepszym piątym miesiącem katowickiego lotniska w jego historii. Choć ruch czarterowy spadł o 3,7 proc. rdr., ruch regularny wzrósł o 23,3 proc. rdr., co przełożyło się na wzrost ogółem o 9,2 proc. rdr. i ponad 716 tys. obsłużonych podróżnych.

Górnicza spółka wypłaci dywidendy w wysokości 1,5 zł za akcję. W sumie 300 mln zł!

300 mln zł zostanie przeznaczone na dywidendę dla akcjonariuszy - zdecydowało we wtorek Zwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź. Na jedną akcję dywidenda wyniesie 1,5 zł. Podczas ZWZ powołano również dziesięcioro członków, nowej, XII kadencji Rady Nadzorczej KGHM.

Obrady gorące. Będą pieniądze dla JSW do sierpnia i na wypłaty dla górników z PGG

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jej finansowanie, pieniądze dla Polskiej Grupy Górniczej oraz Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu zdominowały obrady (9 czerwca, Katowice) Zespołu Trójstronnego do Spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Atmosfera była nerwowa, dochodziło do scysji i gorącej wymiany argumentów. Udział w spotkaniu oprócz liderów związkowych wzięli Marian Zmarzły, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, oraz Grzegorz Wrona, wiceminister aktywów państwowych oraz szefowie spółek węglowych.