Węgiel: ceny ARA poniżej 60 dol. za tonę!

fot: ARC

Wzrosły także przeładunki węgla o 6,4 proc. - w ubiegłym roku przeładowano 4,5 mln ton tego towaru

fot: ARC

Węgiel w dostawach na przyszły rok do Amsterdamu, Rotterdamu lub Antwerpii potaniał aż do 60,85 dol./t. Średnia cena w środę (14 stycznia) oscylowała wokół poziomu 61,20 dol./t, by dzień później, w czwartek (15 stycznia) spaść do 59,85 dol./t. Jest to najniższa cena węgla od początku notowań Bloomberga w 2007 r.

Europejski węgiel energetyczny w dostawach na przyszły rok coraz bardziej traci na wartości wraz z ogromną obniżka cen ropy naftowej, malejącymi kosztami wydobycia na świecie i nadpodażą surowców na rynkach zamorskich - pisze mining.com.

Węgiel w porcie Rotterdam, europejski wzorzec cenowy, ciągle tanieje a ceny od Australii po Kolumbię spadły do czteroletniego minimum w 2014 r. w związku z osłabionym popytem w Chinach, będących największym odbiorcą węgla.

Eksporterom pomagał wzmacniający się dolar, który zwiększał ich przychody w walutach lokalnych. Import do Wielkiej Brytanii i Niemiec - które kupują najwięcej węgla w Europie - zmalał o 11 proc. w pierwszych 10 miesiącach 2014 r., do czego przyczyniła się m.in. łagodna zima, rosnący udział OZE i coraz większa efektywność energetyczna, które ogólnie przytłumiły popyt w tych krajach.

- Producenci niechętnie tną wydobycie węgla, wielu wręcz je zwiększa zgodnie ze strategią ograniczania średnich kosztów produkcji - tłumaczy Guillaume Perret, szef londyńskiej grupy badania rynku transportowego, węgla i stali Perret Associates w wypowiedzi dla agencji Bloomberga. - Wzrost popytu nie jest tak duży jak oczekiwano a nawet zaczyna zanikać w Chinach - dodaje.

W 2015 r. światowe dostawy węgla drogą morską wzrosną o 1 proc. do 1,083 mld t, z kolei zapotrzebowanie spadnie o 1 proc. do 1,053 mld t - przewidują w prognozach analitycy Deutsche Bank. Oznacza to, że nadpodaż wyniesie 30 mln t i będzie już ponad trzykrotnie większa niż w zeszłym roku (9 mln t).

Dostawy do Chin, największego światowego odbiorcy, spadły o 14 proc. w 2014 r.. Rząd chiński nakazał państwowym kompaniom energetycznym obcięcie importu o 40 mln t w czwartym kwartale, by wesprzeć w ten sposób chińskie kopalnie.

Dostawy do Niemiec i Wielkiej Brytanii spadły do 70 mln t w pierwszych 10 miesiącach 2014 r. z 79 mln t rok wcześniej.

Kompanie górnicze bardzo rzadko ograniczają produkcję, by pobudzić ceny.
- Najwięksi producenci węgla, szczególnie ci z niskimi kosztami wydobycia, przyjęli strategię na utrzymywanie produkcji węgla na niezmniejszonym poziomie, aby wypchnąć w ten sposób droższą konkurencję z rynku - ocenia Perret, dodając, że mimo wszystko wpływ największych kompanii węglowych na rynek maleje, rośnie natomiast znaczenie nowo powstałych kompanii, które zarzuciły rynek węglem w odpowiedzi na ogromny popyt z lat 2007-2012.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.