We wtorek rusza MINING EXPO 2008

We wtorek, 9 września br., na terenie sosnowieckich Centrum Targowo-Wystawienniczego Expo Silesia rozpoczyna się MINING EXPO 2008, największa światowa wystawa maszyn, sprzętu i wyposażenia dla górnictwa.

- Będzie to największa wystawa górnicza w ostatnim dziesięcioleciu – powiedział nettg.pl Tomasz Raczyński, szef Kolportera Expo, organizatora targów.

Tragi cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wystawców. Swoją ofertę zaprezentuje tu ponad 280 wystawców i firm z 23 krajów, m.in. z: Bułgarii, Belgii, Chin, Czech, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Izraela, Japonii, Kanady, Niemiec, Polski, Rosji, Serbii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.

Podczas MINING EXPO będzie można zobaczyć m. in. maszyny i urządzenia do eksploatacji węgla kamiennego, brunatnego i surowców skalnych, prezentowanych przez liderów branży górniczej: SANDVIK Mining and Construction, JOY, METSO MINERALS, ZZM KOPEX, Grupa FAMUR, Grupa GLINIK, Zanam-Legmet, Huta Stalowa Wola i inni.

W ramach targów zostaną także zorganizowane specjalne Pawilony Narodowe: Australii, Chin, Indii, Indonezji, Turcji i Wielkiej Brytanii.

W sumie powierzchnia ekspozycji przekroczy 20 tys. metrów kwadratowych. Organizatorzy spodziewają się, że obejrzy ją co najmniej kilka tysięcy zwiedzajacych.

Honorowy patronat nad Wystawą MINING EXPO objęli: Ministerstwo Skarbu Państwa oraz wicepremier i minister gospodarki - Waldemar Pawlak, który uroczyście o godz. 11.00 uroczyście otworzy MINING EXPO.

Targi potrwają do piątku, 12 września.

Wystawa MINING EXPO 2008 jest integralną częścią XXI Światowego Kongresu Górniczego, który rozpoczął się w minioną niedzielę. Uczestnicy tegorocznego Kongresu - specjaliści branży górniczej i naukowcy z całego świata - obradują w Krakowie, Katowicach, Bełchatowie, Lubinie i Wieliczce, w dniach 7-11 września 2008 r. Kongres odbywa się w 50. rocznicę swojego powstania dokładnie w 1958 r. powołano w Warszawie World Mining Congress. Tematem przewodnim tegorocznego 21. Kongresu będą nowe techniki i technologie wydobywcze, a obrady odbędą się pod hasłem \"Nowe wyzwania i wizje dla górnictwa\".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.