We wtorek manifestacja stoczniowców w Brukseli

Solidarnosc olivierhoslet PAP EPA

fot: PAP

Związkowcy na ulicach Brukseli (zdj. archiwalne)

fot: PAP

We wtorek 16 września stoczniowa Solidarność z Gdyni, Gdańska i Szczecina będzie manifestować przed siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli w obronie przemysłu stoczniowego - poinformował Mieczysław Jurek, szef zarządu NSZZ Solidarność w regionie Pomorza Zachodniego.

W trzygodzinnej demonstracji mają wziąć również udział przedstawiciele związków zawodowych niektórych szczecińskich zakładów pracy oraz górników z Katowic. Według Jurka, do manifestacji dołączą też reprezentanci europejskich związków zawodowych w przemyśle metalowym.

- Jedziemy do Brukseli, żeby wykorzystać wszystkie możliwości w obronie miejsc pracy w przemyśle stoczniowym. Minister skarbu Aleksander Grad, mimo obietnic, nie pokazał nam programu prywatyzacji i restrukturyzacji stoczni Szczecin, zanim przesłał go do Brukseli - powiedział Jurek.

Dodał, że celem wizyty w Brukseli jest również ustalenie terminu spotkania z unijną komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes i z szefem Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poetteringiem.

- Decyzja w sprawie stoczni jest w rękach trzech osób: Kroes, Poetteringa i Vladimira Szpidla (unijny komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i wyrównywania szans). We wtorek chcemy dowiedzieć się, jakie będą skutki ewentualnej negatywnej decyzji Komisji Europejskiej - powiedział Jurek.

We wtorek o godz. 9 związkowcy mają spotkać się z unijnym komisarzem ds. zatrudnienia. - Chcemy porozmawiać o przemyśle stoczniowym. Koledzy z górnictwa i energetyki będą natomiast rozmawiać o rozdziale dwutlenku węgla dla poszczególnych sektorów - wyjaśnił szef NSZZ Solidarność.

- Niewykluczone, że we wtorek spotkamy się również z Kroes i Poetteringiem - dodał. W rozmowach ma też uczestniczyć eurodeputowany PO Jerzy Buzek.

Przewodniczący Solidarności 80 Stoczni Szczecińskiej Nowa Jacek Kantor powiedział, że jego związek planuje manifestację w Brukseli 26 września. - Spodziewamy się, że Komisja Europejska podejmie decyzję w sprawie stoczni 1 października - dodał Kantor.

W piątek resort skarbu przesłał KE plany restrukturyzacji polskich stoczni. MSP podpisało też wstępne umowy prywatyzacyjne z IDS o sprzedaży stoczni w Gdyni oraz z konsorcjum Mostostalu Chojnice w sprawie zakładu w Szczecinie.

- Umowy wejdą w życie, gdy zgodę wyrazi Komisja, a później pozytywną opinię wyda Rada Ministrów - mówił w piątek szef resortu skarbu Aleksander Grad.

Komisja Europejska potwierdziła, że otrzymała w piątek po południu przesłane przez Polskę plany restrukturyzacji. KE poinformowała w wydanym w piątek wieczorem komunikacie, że oceni plany - dla stoczni Szczecin oraz połączony plan dla zakładów w Gdańsku i Gdyni - pod względem zgodności z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Według ministra skarbu Aleksandra Grada, odpowiedzi ze strony KE należy się spodziewać w październiku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny do soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala