We wrześniu odbędzie się XXI Kongres Górniczy

Trwają przygotowania do XXI Światowego Kongresu Górnictwa, który w dniach 7-11 września odbędzie się Polsce. We wtorek, 24 czerwca w warszawskiej siedzibie Polskiej Agencji Prasowej, odbyła się konferencja prasowa związana z tą imprezą, na której zaprezentowano ramowy program spotkania.

W konferencji uczestniczyli prof. dr. hab. Józef Dubiński, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego Światowych Kongresów Górniczych, dr inż. Jerzy Kicki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Światowego Kongresu Górniczego i Mining Expo 2008 oraz Tomasz Raczyński, prezes zarządu Kolportera Expo.

- Polska jest przodującym krajem, jeśli chodzi o górnictwo w świecie, dlatego też naszą misją powinno być szerzenie wiedzy  w zakresie innowacji – powiedział prof. Dubiński. Dodał, że Kongres daje świetną możliwość wypromowania polskich firm i przedsiębiorstw związanych z branżą górniczą.
 
Siedzibą kongresu będzie Kraków, gdzie – głównie w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w aulach Akademii Górniczo-Hutniczej – odbędzie się najwięcej spotkań. Część posiedzeń odbywać będzie się też w katowickiej siedzibie Głównego Instytutu Górnictwa. Prócz tego zaplanowane są trzy sesje wyjazdowe – w Bełchatowie, Lubinie oraz Wieliczce.
 
Organizatorzy Kongresu przewidują, że weźmie w nim udział przeszło tysiąc uczestników z kilkudziesięciu krajów świata. O rozmachu imprezy najlepiej świadczy fakt, że do tej pory zgłoszono już przeszło 300 referatów. 

Równolegle z Kongresem, w dniach 9-12 września zaplanowano również Światową Wystawę Górniczą Mining Expo 2008, którą będą gościć sosnowieckie targi Expo Silesia. 

- Będzie to największa wystawa górnicza w ostatnim dziesięcioleciu – powiedział Tomasz Raczyński, szef Kolportera Expo. 

Jak na razie swój udział w targach potwierdzili przedstawiciele 230 firm z 18 krajów świata, ale organizatorzy mają nadzieję, że ta liczba jeszcze się zwiększy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, które kopalnie fedrują najwięcej. Na podium dwa śląskie zakłady

Fundacja Instrat opublikowała najnowsze dane dotyczące wydobycia przez kopalnie węgla kamiennego w Polsce. Liderem produkcji niezmiennie jest Bogdanka, na drugim i trzecim miejscu uplasowały się śląskie zakłady.

Powstanie tablica upamiętniająca internowanych w Zabrzu-Zaborzu. „Zadbamy o pamięć osób, którym zawdzięczamy wolność"

Jak poinformowała śląsko-dąbrowska "Solidarność", przy bramie prowadzącej do Zakładu Karnego w Zabrzu umieszczona zostanie tablica upamiętniająca osoby internowane po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku. 

Jak Konopnicka odwiedziła hutę, a Żeromski dąbrowskich górników

Przemysłowa Dąbrowa Górnicza kryje wiele literackich tajemnic. W mieście, gdzie przed 100 laty dominowało hutnictwo i górnictwo, regularnie bywali literaci, muzycy czy politycy

Autonomiczne ściany w kopalniach. Najpierw wielkie obietnice, potem likwidacja spółki

Pisałem niedawno o kopalni Jan, czyli pierwszej zautomatyzowanej kopalni węgla kamiennego w Polsce. Kiedyś dużo się o niej mówiło, a ja, ucząc się pilotażu szybowca, zobaczyłem ją z powietrza gdzieś na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.