Kraj: Sprzedaż samochodów elektrycznych w 2022 r. osiągnęła rekordową liczbę ponad 10 mln

fot: Newseria

Czekając na polskiego elektryka

fot: Newseria

95 proc. samochodów elektrycznych na świecie w 2022 r. sprzedano w Chinach, Stanach Zjednoczonych i w Europie, co wskazuje na nierównomierne wdrażanie technologii niskoemisyjnych na świecie - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny w opublikowanym w czwartek Tygodniku Gospodarczym.

Jak zauważyli ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, powołując się na dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), sprzedaż samochodów elektrycznych w 2022 r. osiągnęła rekordową liczbę ponad 10 mln, co oznacza prawie 10-krotny wzrost w ostatnich pięciu latach.

Jak jednak dodano, 95 proc. samochodów elektrycznych na świecie w 2022 r. - zgodnie z MAE - sprzedano w Chinach, Stanach Zjednoczonych i w Europie, co wskazuje na nierównomierne wdrażanie technologii niskoemisyjnych na świecie. Podobnie jest z technologią wychwytu CO2 (CCS) - 75 proc. działających i zaplanowanych instalacji CCS jest ulokowanych w Ameryce Północnej i w Europie - zwrócono uwagę.

Zgodnie z raportem PIE, moc odnawialnych źródeł energii wzrosła w ub.r. do 340 GW, przekładając się na 30 proc. udział w wytwarzaniu energii elektrycznej. Inwestycje w czystą energię osiągnęły maksymalną wartość 1,6 bln USD w 2022 r., czyli wzrosły o 15 proc. rdr - wskazano. Energia wyprodukowana w panelach fotowoltaicznych osiągnęła blisko 1300 TWh, będąc największym wzrostem wśród technologii OZE o 26 proc. rdr. Jak dodano, zgodnie z zapowiedziami producentów, w ciągu pięciu lat możliwości produkcyjne paneli fotowoltaicznych na świecie ulegną podwojeniu.

W instalacji pomp ciepła odnotowano kolejny rekord - wzrost sprzedaży o 11 proc. Moc zainstalowana elektrolizerów (urządzeń wykorzystywanych do produkcji wodoru) wzrosła o 20 proc., a zdolności produkcyjne tych urządzeń o 25 proc. Przybyło także 8 GW mocy w elektrowniach jądrowych, czyli odnotowano wzrost o 40 proc. Jednak według MAE, nadal jest to za mało do realizacji emisyjnie zerowego netto scenariusza do 2050 r. - przekazali analitycy PIE.

Jak wskazano, MAE przypomniało, iż w 2022 r. największy producent baterii ogłosił rozpoczęcie produkcji sodowo-jonowych baterii do samochodów elektrycznych, będących alternatywą dla baterii litowo-jonowych. Także w ub.r. dwie demonstracyjne instalacje elektrolizerów stałotlenkowych o wysokiej wydajności i dużej skali rozpoczęły produkcję wodoru.

Co więcej, na początku 2023 r. pierwszy transport ciekłego CO2 został przewieziony z Belgii do geologicznego składowania u wybrzeży Danii pod Morzem Północnym, co stanowi przełomowe osiągnięcie dla sektora wychwytywania CO2 - podsumowano.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny, który m.in. przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zaleją nas chińskie auta? Unia nie zatrzyma tej ekspansji w motoryzacji

Chiny są zbyt wielkim graczem, by można było zastopować ich motoryzacyjną ekspansję w Europie - powiedział Tomasz Bęben, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM). Wskazał jednak, że UE może ograniczyć uzależnienie od Kraju Środka i zadbać o uczciwą konkurencję.

Ile wyniesie wzrost PKB w 2026 roku? Prognoza PKO BP

Wzrost PKB w 2026 r. wyniesie 3,5 proc., a w 2027 r. spowolni do 2,8 proc. ze względu na spadek inwestycji po zakończeniu Krajowego Planu Obudowy - prognozują ekonomiści banku PKO BP.

Saługa: Naszą ambicją jest, żeby przemysł nadal był na Śląsku

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa stwierdził, że śląski przemysł musi dostosować się do pędzącego świata.

Huta Częstochowa zakończyła remonty i uruchomiła już produkcję zbrojeniową

Huta Częstochowa zakończyła prowadzone od maja tzw. remonty średnie stalowni oraz walcowni i przywraca pełną produkcję - poinformował  prezes huty Adrian Sienicki. Zaznaczył, że huta uruchomiła już produkcję zbrojeniową.