Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 767.15 USD (+0.43%)

Srebro

77.70 USD (+0.89%)

Ropa naftowa

98.25 USD (-1.05%)

Gaz ziemny

2.68 USD (-0.48%)

Miedź

6.03 USD (+0.20%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 767.15 USD (+0.43%)

Srebro

77.70 USD (+0.89%)

Ropa naftowa

98.25 USD (-1.05%)

Gaz ziemny

2.68 USD (-0.48%)

Miedź

6.03 USD (+0.20%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Warszawa: zmniejszać emisję, nie likwidować węgla

fot: Andrzej Bęben/ARC

Wicepremier wyjaśnił, że Polska nie likwiduje energetyki weglowej dlatego, że ma duże zasoby węgla

fot: Andrzej Bęben/ARC

W poniedziałek (18 listopada) rozpoczął się dwudniowy Międzynarodowy Szczyt Węgla i Klimatu. Na dach Ministerstwa Gospodarki, gdzie odbywa się debata weszli funkcjonariusze Greenpeace, a w Ministerstwie debatowano nad tym, o co chodzi w globalnej polityce klimatycznej i czy węgiel może być w niej postrzegany tylko jako zagrożenie?

W kilkunastominutowej konferencji prasowej uczestniczyli wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński oraz szef World Coal Association Milton Catelin. Wicepremier powiedział, że węglowy szczyt zorganizowano z oczywistych powodów i po raz kolejny powtórzył polskie stanowisko w sprawie polityki klimatycznej, sprowadzające się do tego, że należy walczyć z emisją dwutlenku węgla, a nie węglem i energetyką na nim opartej.

Niestety, wielu pytań nie można było zadać wicepremierowi. Z czterech - dwa padły od niemieckich dziennikarzy ("Dlaczego Polska nie chce zlikwidować energetyki węglowej?", "Dlaczego szczyt węglowy organizowany jest przy okazji szczytu klimatycznego?", "Czy jest coś takiego, jak czysty węgiel?") i widać jaki miały poziom merytoryczny ("redakcja kazała się o to zapytać"- tłumaczyły się dziennikarki). Dziennikarz z polskiej stacji telewizyjnej zapytał o protest Greenpeace...

Wicepremier z wielką cierpliwością odpowiedział na te pytania. Nawet przyznał, że jest zadowolony, iż zadają je dziennikarze z Niemiec, z państwa, która w ostatnim czasie nie tylko zwiększyło zużycie węgla kamiennego i brunatnego, ale także emisję dwutlenku węgla.

COP19 Piechociński, jak i cała branża węglowa, uznają za doskonałą okazję do wyartykułowania tezy, że walczyć trzeba z emisją gazów, a nie z węglem, który w skali globalnej daje 45 proc. energii (co podkreślił szef WCA).

Wicepremier dodał, że Polska będzie podejmowała takie działania, które będą skutkowały uznaniem, że wprowadzanie czystych technologii węglowych i zwiększanie wydajności energetycznej, a przez to obniżanie stopnia zanieczyszczenia atmosfery, będzie uwzględnione w protokole, który zostanie podpisany w Paryżu w 2015 r.

Nie wiadomo, jak dziennikarze niemieccy przyjęli wyjaśnienie wicepremiera, że Polska nie likwiduje węgla, bo ma duże jego zasoby. Wiadomo, że takie pytania będą stawiane jeszcze nie raz.

Organizatorem Szczytu jest Światowy Związek Węglowy (World Coal Association) i PowerMeetings.eu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Gospodarki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.

Pgg

Rozmowy o wynagrodzeniach w górniczej spółce. Jest termin spotkania

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Łukasz Deja zaprosił liderów organizacji związkowych działających w spółce na spotkanie dotyczące wynagrodzeń w PGG.

GKS Tychy podczas meczu z ŁKS-em Łódź świętował 55. urodziny. Nie brakowało górniczych akcentów

18 kwietnia piłkarze GKS-u Tychy uczcili 55-lecie klubu w wyjątkowej oprawie silnie zakorzenionej w górniczej tradycji regionu. Spotkanie z ŁKS-em Łódź, wygrane 3:2, stało się nie tylko sportowym widowiskiem, ale także symbolicznym hołdem dla pracy pokoleń górników.

Enea chce w tym roku przygotować znaczące inwestycje w magazyny energii

Enea chce w tym roku skupić się na przygotowaniu inwestycji w magazyny energii - poinformował we wtorek wiceprezes spółki Bartosz Krysta. Wartość inwestycji na ten cel wrośnie jednak dopiero w przyszłym roku.