Warszawa: zakończyły się konsultacje ws. Programu Ochrony Środowiska

fot: Andrzej Bęben/ARC

Pałacowi Kultury i Nauki wyrosła konkurencja

fot: Andrzej Bęben/ARC

Dofinansowanie w stolicy wymiany pieców węglowych na kotły gazowe czy ochrona korytarzy wymiany powietrza - to propozycje z "Programu ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku". W środę (21 września) podsumowano konsultacje społeczne programu.

"Program ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku" (POŚ) będzie podstawowym dokumentem zarządzania miastem w zakresie ochrony środowiska. Wyznaczy on cele, jakie w tym obszarze powinna osiągnąć stolica oraz kierunki działania, które będą realizowane do 2023 roku. Dokument pod koniec roku ma trafić pod obrady Rady m.st. Warszawy.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski na środowym spotkaniu z dziennikarzami poinformował, że przygotowanie takiego programu ochrony środowiska jest obowiązkowe dla każdego szczebla władz samorządowych.

- My postanowiliśmy, że zadbamy maksymalnie, żeby dokument najlepiej uwzględniał postulaty mieszkańców i organizacji pozarządowych - podkreślił wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Podsumował, że konsultacje trwały miesiąc, a więc dłużej niż przewidują to przepisy, a dodatkowo częścią prac nad dokumentem był cykl debat, w których mieszkańcom przedstawiano zagadnienia dotyczące ochrony środowiska w Warszawie. Mieszkańcy mieli wtedy okazję zadawania pytań i zgłaszania postulatów. Podsumował, że w konsultacjach zgłoszono prawie 400 uwag. Co trzecia z nich dotyczyła zasobów przyrodniczych - zieleni i zwierząt, co czwarta - jakości powietrza, a co piąta - hałasu. Urząd miasta poinformował, że spośród tych uwag uwzględniono ponad 240.

Olszewski wymienił, że uwzględniono np. postulat, by w mieście "przy okazji prac porządkowych realizowanych przez miejskie jednostki, nie były używane urządzenia spalinowe, które mogą powodować wzbijanie się pyłów". Wyjaśnił, że chodzi o różnego rodzaju dmuchawy używane m.in. do uprzątania liści czy kurzu. "Będziemy wydawali zalecenia dla jednostek miejskich, by używały rozwiązań tradycyjnych, a nie spalinowych" - powiedział.

Wiceprezydent zaznaczył też, że miasto zamierza w dalszym ciągu walczyć z zanieczyszczeniami powietrza i chce ochrony korytarzy wymiany powietrza na swoim terenie.

Poza tym zaproponowane mają być też rozwiązania w zakresie dofinansowania wymiany pieców węglowych na kotły gazowe, a także przyłączanie się budynków, wspólnot, spółdzielni do sieci ciepłowniczej. Olszewski zapowiedział, że to rozwiązanie być może będzie zaproponowane jeszcze przez przyjęciem samego POŚ, np. w listopadzie. Jak zaznaczył będzie się można starać o dofinansowanie rzędu kilku-kilkunastu tysięcy zł.

Poza tym władze Warszawy chcą wzmacniać system dofinansowania dla odnawialnych źródeł energii.

- W tym roku mieliśmy dwukrotnie wyższe zainteresowanie instalacją pomp ciepła oraz ogniw fotowoltaicznych na budynkach w Warszawie niż w roku ubiegłym. Na tyle zwiększyliśmy dofinansowanie, że każdy, kto się zgłosił do miasta po dofinansowanie na OZE dofinansowanie otrzymał - oznajmił Olszewski.

- Jednym z ważniejszych wniosków płynących z dokumentu POŚ jest to, że przyroda ożywiona miasta, tereny zieleni, jest jednym z największych skarbów Warszawy. I ona powinna być za wszelką cenę chroniona - podsumował dr hab. Zbigniew Karaczun kierownik Katedry Ochrony Środowiska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, który pomagał tworzyć POŚ.

Przyznał, że w dokumencie mowa m.in. o roli naturalnych obszarów, niedocenianych przez część mieszkańców stolicy.

- Nie ma chyba drugiego miasta europejskiego tej wielkości, które by miało na swoim terenie dwa obszary Natury 2000, miało tyle rezerwatów i taką różnorodność przyrodniczą. To naprawdę jest wielkie bogactwo - powiedział Karaczun.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.