Warszawa: rekordowe zainteresowanie programem WFOŚiGW

1474527407 1441818006 wfos dofinansowania

fot: newseria biznes

Corocznie przygotowujemy ofertę programową, która wynika z potrzeb środowiskowych oraz z potrzeb jednostek korzystających z pieniędzy funduszu – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Anna Mzyk, rzecznik WFOŚiGW w Warszawie

fot: newseria biznes

Na realizację zadań z zakresu środowiska Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ciągu 22 lat wydał ponad 4,2 mld zł. Finansował realizacje ponad 20 tys. inwestycji. W tym roku realizowane są dwa programy. "Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków" oraz "Modernizacja oświetlenia elektrycznego" cieszą się dużym zainteresowaniem. Oba wyczerpały pełne środki, które przygotowaliśmy dla naszych wnioskodawców na 2016 rok - podkreśla Anna Mzyk, rzecznik WFOŚiGW w Warszawie.

- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie finansuje zadania z zakresu ochrony środowiska na terenie województwa mazowieckiego od ponad 22 lat. Na przestrzeni tych lat na realizację różnorodnych zadań z zakresu środowiska wydaliśmy 4,2 mld zł, finansując realizacje ponad 20 tys. inwestycji. Corocznie przygotowujemy ofertę programową, która wynika z potrzeb środowiskowych oraz z potrzeb jednostek korzystających z pieniędzy funduszu - podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Anna Mzyk, rzecznik WFOŚiGW w Warszawie.

W tym roku Fundusz realizuje dwa programy. Nabór do programu "Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków dla osób fizycznych" ruszył z początkiem lipca. Dofinansowanie w formie dotacji na budowę przydomowych oczyszczalni można otrzymać do 45 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 7,5 tys. zł dla oczyszczalni o przepustowości do 5 m3/d i nie więcej niż 10 tys. zł dla oczyszczalni o przepustowości 5 - 7,5 m3/d. Istnieje też możliwość całkowitego dofinansowania w formie pożyczki.

- To program skierowany do Kowalskiego, który nie może podłączyć się do zbiorczej kanalizacji, tylko ma dom w tzw. rozproszonej zabudowie. Może on skorzystać z dofinansowania wojewódzkiego funduszu i wybudować indywidualnie przy własnym domostwie taką oczyszczalnię ścieków - tłumaczy Mzyk.

Fundusz zachęca też do wymiany przestarzałych systemów oświetleniowych. W ramach programu "Modernizacja oświetlenia energetycznego" oferuje niskoprocentową pożyczkę, która obejmuje m.in. koszty demontażu starych opraw, wymiany systemu sterowania oświetleniem czy montażu urządzeń do inteligentnego sterowania oświetleniem.

- Mogą z tego skorzystać jednostki samorządu terytorialnego i ich podległe jednostki. Program polega na wymianie oświetlenia elektrycznego w budynkach użyteczności publicznej ze starego oświetlenia na te nowoczesne, ledowe. To podnosi jakość oświetlenia, poprawia jakość widzenia dla osób, które korzystają z pomieszczeń w tych budynkach, a także pozwala zaoszczędzić energię elektryczną - przekonuje rzecznik WFOŚiGW.

Program pozwala na całkowite pokrycie kosztów kwalifikowanych w formie pożyczki, umorzonych może zostać do 40 proc. kosztów. Wymiana oświetlenia umożliwia obniżyć rachunki gmin nawet o 2/3.

Nabór do obu programów miał trwać do 30 września lub do wyczerpania alokacji. Jak wskazuje rzecznik funduszu, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Nowoczesne, oszczędne oświetlenie jest też jedną z dróg do tworzenia tzw. inteligentnych miast.

- Oba programy cieszą się bardzo dużą popularnością. Zarówno program na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, jak i program związany z modernizacją oświetlenia elektrycznego w tym momencie wyczerpały środki, które przygotowaliśmy dla naszych wnioskodawców na 2016 rok - podkreśla Anna Mzyk.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.