Warszawa: jesienne spotkanie przed konferencją klimatyczną

fot: ARC

Emisja CO2, czyli tzw. gazu cieplarnianego spadła w USA w ciągu ostatnich pięciu lat o 450 mln ton

fot: ARC

W październiku na spotkanie poprzedzające szczyt klimatyczny ONZ w Warszawie przyjedzie ok. 40 delegacji oraz kilkunastu przedstawicieli biznesu - poinformował minister środowiska Marcin Korolec. Omawiany będzie m.in. udział przemysłu w walce ze zmianami klimatu.

Spotkanie to, tzw. preCOP odbywać się będzie od 2 do 4 października. Wśród delegacji, które przyjadą do stolicy będą m.in. przedstawiciele Chin. Jak podkreślił na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami Korolec, delegacja z Państwa Środka jest bardzo zainteresowana procesem negocjacji nowego porozumienia klimatycznego. Będzie ona jedną z największych, jaka przyjedzie na preCOP i na właściwą konferencję (COP 19), która rozpocznie się 11 listopada.

Jak dodała wiceminister środowiska Beata Jaczewska, na październikowym spotkaniu będą nie tylko najwięksi światowi gracze gospodarczy, tacy jak np. Chiny czy Francja. Przyjadą również delegacje z mniej rozwiniętych państw, np. Fidżi (przewodniczy teraz grupie G77). Grupa skupia 77 państw rozwijających się.

Przedstawiciele resortu środowiska podkreślają, że zaproszenie organizacji biznesowych na preCOP, jak i na listopadową konferencję było polską inicjatywą. "Myślę, że przemysł i biznes może pozytywnie wpłynąć na negocjacje globalnego porozumienia" - ocenił Korolec. Jaczewska wyjaśniała, że organizacje biznesowe nie będą uczestniczyły w bezpośrednich negocjacjach, ponieważ w nich mogą brać udział negocjatorzy i przedstawiciele delegacji państwowych. "Przedstawiciele biznesu mają uczestniczyć oficjalnie w formie obserwatorów. Będą oni jednak rozmawiać z przedstawicielami państw" - dodała.

Jaczewska powiedziała, że udział przemysłu czy biznesu w negocjacjach klimatycznych jest niezwykle istotny. "Przemysł nie jest przeciwny zmianom (np. przy przyjmowaniu wyższych standardów środowiskowych - PAP), ale powinien być oprócz państw także ich współautorem" - podkreśliła wiceminister.

Partnerem resortu środowiska odpowiedzialnym za pomoc w zapraszaniu środowisk biznesowych na spotkanie ministrów przed COP jest Konfederacja Lewiatan.

Jak powiedziała PAP ekspertka tej organizacji pracodawców Agata Staniewska do Warszawy mają przyjechać przedstawiciele sektora energetycznego, przemysłu, branży IT i instytucji finansowych.

Zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele chemicznego giganta BASF-u, globalnego lidera w branży materiałów budowlanych CEMEX-u, międzynarodowego koncernu zajmującego się infrastrukturą energetyczną i transportową Alstomu, a także Intela, General Electric i Philipsa. Z Polski w dyskusji mogą wziąć udział reprezentanci PGE oraz Orlenu.

Poza członkami zarządów firm w spotkaniu mają też uczestniczyć reprezentanci związków biznesowych ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Nowej Zelandii, Indii, Brazylii, Europy.

- To pierwsze takie spotkanie od wielu lat, gdzie biznes jest wciągnięty w sposób formalny w dyskusje nad zmianami klimatu - podkreśliła w rozmowie z PAP Staniewska.

Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ. W 2008 r. Poznań gościł ponad 10 tys. osób, w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych i blisko 190 delegatów z państw członkowskich Narodów Zjednoczonych. Tegoroczna konferencja w Warszawie odbywać się będzie od 11 do 22 listopada. W stolicy rozpoczyna się także proces negocjacyjny nowego globalnego porozumienia klimatycznego, który miałby zacząć obowiązywać po 2020 roku. Negocjacje mają się zakończyć podczas szczytu w Paryżu w 2015 r.(PAP)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.