Warszawa: ARM zaciągnie ponad 28 mln zł kredytu

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Posłowie dopytywali, czy - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedstawicieli rządu - Agencja kupi w tym roku część niesprzedanego węgla, zalegającego na zwałach polskich kopalń (łączne zapasy to ok. 6 mln ton) oraz czy i jakie przewidziano na ten cel środki

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Agencja Rezerw Materiałowych zaciągnie w tym roku ponad 28,3 mln zł kredytu bankowego, by wypełnić wszystkie nałożone na nią zadania - podano podczas wtorkowego (5 stycznia) posiedzenia sejmowej komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski powiedział posłom, że konieczność uzupełnienia budżetu Agencji pożyczką wynika z realizacji wytycznych, jakie w ubiegłym roku sformułował wobec niej resort gospodarki.

Posłowie dopytywali, czy - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedstawicieli rządu - Agencja kupi w tym roku część niesprzedanego węgla, zalegającego na zwałach polskich kopalń (łączne zapasy to ok. 6 mln ton) oraz czy i jakie przewidziano na ten cel środki. Wiceminister nie był jednak upoważniony, aby przedstawić informację w tej sprawie.

- Proszę tego nie traktować jako unik; w związku z tym, że mówimy o pewnych działaniach związanych z bezpieczeństwem strategicznym państwa, nie za bardzo jestem upoważniony, aby mówić o szczegółach związanych z działaniami Agencji Rezerw Materiałowych - powiedział Tobiszowski.

Poseł Krzysztof Gadowski (PO) wnioskował, aby w planach pracy sejmowej komisji ds. Energii i Skarbu Państwa uwzględniono szczegóły planowanych działań Agencji Rezerw Materiałowych; miałoby być temu poświęcone zamknięte, niejawne posiedzenie komisji. Wniosek został przychylnie przyjęty przez szefa komisji jako propozycja do planu jej pracy.

O tym, że rządowa Agencja Rezerw Materiałowych kupi węgiel znajdujący się na zwałach przy kopalniach, zapewniając im w ten sposób finansowanie w najbliższych miesiącach, mówiła na początku grudnia w Brzeszczach (Małopolskie) premier Beata Szydło. Kilka dni później minister energii Krzysztof Tchórzewski potwierdził, że badane są możliwości finansowe stworzenia rezerwy strategicznej w postaci surowców takich jak węgiel.

Mówiąc we wtorek podczas posiedzenia komisji o tegorocznym budżecie Agencji, wiceminister poinformował, że w budżecie państwa przewidziano na jej działanie ponad 109,6 mln zł.

- Realizowane będą zadania w zakresie rezerw strategicznych wedle kompetencji Agencji" - zapewnił. - Chodzi o rezerwy ropy naftowej, paliw; finansowane będą one z funduszu zapasów agencyjnych, którego dysponentem jest prezes Agencji Rezerw Materiałowych - dodał Tobiszowski.

Według niego, w tym roku Agencja zaplanowała łączne przychody na poziomie ponad 134,9 mln zł, zaś koszty są na poziomie ponad 141,9 mln zł.

- Dla pełnego zabezpieczenia wytycznych, które są związane z decyzją ministra gospodarki z 2015 r., agencja zaciągnie kredyt bankowy w wysokości 28 mln 361 tys. zł - poinformował wiceminister Grzegorz Tobiszowski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.