Warmińsko-Mazurskie: rośnie import węgla z Rosji

1507133672 przeladunek wegiel logisticterminalbraniewo pl

fot: Logistic Terminal Braniewo

W 2015 r. import przez Braniewo załamał się, ale znowu rośnie i prognoza na ten rok wynosi 2,75 mln t węgla z Rosji

fot: Logistic Terminal Braniewo

Rośnie import węgla z Rosji przez przejście kolejowe w Braniewie (w województwie warmińsko-mazurskim). Ten rok - jak prognozuje Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie - może być rekordowy, bo na Warmię i Mazury wjedzie 2,75 mln ton węgla.

Na Warmii i Mazurach węgla na składach nie brakuje, jest zarówno surowiec polski, jak i rosyjski, z tym że ten ostatni dużo tańszy.

Na składzie w Dobrym Mieście cena rosyjskiego węgla w workach za tonę wynosi 800 zł, polski kosztuje 870 zł za tonę. Rosyjski węgiel luzem kosztuje 720 zł za t, a polski - 790 za tonę.

W przygranicznych Bartoszycach (niedaleko polsko-rosyjskiej granicy) w sprzedaży jest wyłącznie rosyjski surowiec. Jak podano w tamtejszym składzie, w sprzedaży hurtowej (powyżej 24 ton) cena rosyjskiego surowca wynosi od 475 zł do 310 zł w zależności od tego jaki to asortyment.

Węgiel rosyjski sprowadzany jest na Warmię i Mazury z obwodu kaliningradzkiego koleją i drogą morską.

Jak podał PAP w środę (4 października) Ryszard Chudy z Izy Administracji Skarbowej w Olsztynie, w 2004 roku zaimportowano z Rosji przez polsko-rosyjskie przejście kolejowe w Braniewie 322 tys. ton rosyjskiego węgla. W kolejnych latach import rósł a nawet się podwajał.

Rekordowy był rok 2011, gdy przez Braniewo do Polski sprowadzono 2 mln ton tego rosyjskiego paliwa. Wjechało wówczas prawie 30 tys. wagonów z węglem.

Przełomowy dla importerów okazał się 2015 r. Wówczas import załamał się, a do Polski trafiło o prawie połowę mniej węgla niż w rekordowym 2011 r.

- Ponownie obserwujemy wzrost importu rosyjskiego węgla. W tym roku do końca września importerzy sprowadzili 1,8 mln ton rosyjskiego surowca. Przez Braniewo do Polski wjechało 27 tys. wagonów. A prognozy są takie, że w tym roku zostanie pobity rekord. Prognozujemy, że przez Braniewo przejedzie z obwodu kaliningradzkiego ponad 2 mln 750 tys. ton węgla - ocenił Ryszard Chudy.

Rosyjski węgiel trafia do Polski, w tym na Warmię i Mazury również przez Port w Elblągu. Prezes elbląskiego portu Arkadiusz Zgliński powiedział PAP, że w tym roku do sierpnia importerzy sprowadzili drogą morską 16 tys. 800 ton węgla.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.