Wapienniki zasługują na lepszy los

fot: Tomasz Rzeczycki

Wapienniki koło Siedlęcina zostały oznaczone tablicami informującymi o historii tamtejszego przemysłu wydobywczego i przetwórczego

fot: Tomasz Rzeczycki

Dawne piece do wypalania wapna bywają uznawane za zabytki techniki lub atrakcję turystyczną. Czy taki los spotka okazałe wapienniki w Nakle Śląskim koło Radzionkowa? Na razie nie ma na to widoków.

Nakielskie wapienniki znajdują się tuż przy stacji kolejowej Nakło Śląskie, położonej pomiędzy Tarnowskimi Górami a Radzionkowem.

- Właścicielem nieruchomości jest Skarb Państwa. Użytkowanie wieczyste nieruchomości posiada Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Dolnak” S.A. z siedzibą w Nakle Śląskim. Właściciel nie ma obowiązku informowania o stanie nieruchomości Gminy Świerklaniec. Z obserwacji wynika, że wapienniki niszczeją. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego gminy Świerklaniec nieruchomość ta oznaczona jest jako teren zieleni niskiej bez możliwości zabudowy - informuje Benedykt Guzy z Urzędu Gminy Świerklaniec.

Cztery lata temu wszczęta została procedura zmierzająca do objęcia nakielskich pieców wapiennych ochroną. O wpisanie wapienników do rejestru zabytków wnioskowało Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga. Zawiadomienie w sprawie wniosku o uznanie ich za zabytek wpłynęło 31 lipca 2018 r. do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Konserwator zwrócił się jednak o uzupełnienie wniosku, co w efekcie doprowadziło do zaniechania dalszych starań.

Nakielskie wapienniki stoją więc i niszczeją. Są one pozostałością po odkrywkowej eksploatacji skały wapiennej, prowadzonej na pograniczu Nakła Śląskiego i Radzionkowa. Tymczasem nie brak innych nieczynnych wapienników, które spotkał nieco lepszy los.

Przykładem mogą być wapienniki stojące w lesie na górze Wapiennej (507 m n.p.m.) w Górach Kaczawskich powyżej wsi Siedlęcin. Umieszczono przy nich tablice informacyjne o dziejach tamtejszego górnictwa i hutnictwa wapienia.

Turyści jadący do kopalni uranu i Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie od strony wsi Stara Morawa mijają w tamtej miejscowości odrestaurowany wapiennik, stojący tuż przy szosie. Obiekt udostępniono do zwiedzania za opłatą, utworzono tam pracownię artystyczną oraz ekspozycję sztuki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.