Walne Zebranie Delgatów śląsko-dąbrowskiej Solidarności: Skandaliczne łamanie zasad dialogu!

Solidarnosc log

fot: ARC

Śląsko-dąrbrowska \"S\" żąda, by władze HAK natychmiast przywróciły do pracy zwolnionych pracowników

fot: ARC

Walne Zebranie Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, które obradowało w środę w Rudzie Śląskiej wyraziło ostrą krytykę działań rządu w sprawie emerytur. - Uznajemy za skandaliczne łamanie przez rząd RP podstawowych zasad dialogu społecznego i przestrzegamy przed wybuchem w naszym kraju wielkiego konfliktu społecznego - napisali delegaci WZ Solidarności w oficjalnym komunikacie po zakończeniu obrad.

- Po roku sprawowania władzy przez obecną koalicję spełniają się niestety najgorsze obawy co do rzeczywistych celów rządzących ugrupowań. Frazesy o miłości i cudach zastąpiły cynizm i niekompetencja. Zamiast myślenia o rozwiązaniach poprawiających sytuację pracowników w Polsce mamy do czynienia ze spełnianiem oczekiwań wąskiego, ale bardzo wpływowego lobby pracodawców. Dialog społeczny zastąpiła polityka nastawiona na konfrontację ze stroną społeczną, czego przykładem jest chociażby przebieg prac i głosowania nad ustawą o emeryturach pomostowych - napisano w oświadczeniu \"Solidarności\".

Walne Zebranie Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego wezwało rząd do zaprzestania \"skandalicznych metod kierowania państwem i stanowienia prawa\". - Nie do przyjęcia są obecnie forsowane przez koalicję PO-PSL zmiany systemu ochrony zdrowia czy zabezpieczenia emerytalnego. Podkreślamy, że te rozwiązania muszą gwarantować realizację przez państwo podstawowych uprawnień konstytucyjnych, m. in. prawa do godnego zabezpieczenia społecznego i równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Oczekujemy zmian innych antypracowniczych i antyspołecznych rozwiązań zawartych w innych ustawach, np. poprzez podwyższenie płacy minimalnej - oświadczyli związkowcy.

Wezwali także rząd do poszanowania europejskich standardów dialogu społecznego i prowadzenia \"rzeczywistych, a nie pozornych konsultacji społecznych.\" - Podczas negocjacji rząd nie tylko powinien umożliwiać stronie społecznej prezentację jej opinii i argumentów, ale i uwzględniać je w ramach rozsądnego kompromisu. Niedopuszczalne jest uwzględnianie wyłącznie opinii i sugestii środowiska pracodawców - czytamy w komunikacie WZ \"Solidarności\".

- Jednocześnie przestrzegamy, że dalsza polityka nastawiona na konfrontację grozi naszemu krajowi wielkim konfliktem społecznym. Region Śląsko-Dąbrowski – największa struktura NSZZ „Solidarność” – nie pozostanie w tym konflikcie bierny - zagrozili związkowcy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.