Wall Street w dół po słabych danych z Chin

Wtorkowa, 15 sierpnia, sesja na Wall Street przyniosła spadki głównych indeksów. Do pogorszenia nastrojów przyczyniły się słabe dane makro z chińskiej gospodarki. Pod presją znalazł się amerykański sektor bankowy po doniesieniach, że Fitch może obniżyć jego rating.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 1,02 proc. i wyniósł 34.946,39 pkt. Tym samym indeks przerwał serię trzech wzrostowych dni z rzędu.

S&P 500 na koniec dnia spadł o 1,16 proc. i wyniósł 4.437,86 pkt.

Nasdaq Composite stracił 1,14 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.631,05 pkt.

Jak dotąd rynki były odporne na zawirowania, ale wzrost rentowności obligacji i sposób rozwiązania tego problemu będą ważne w drugiej połowie roku - powiedział Tim Graf, szef strategii makroekonomicznej dla regionu EMEA w State Street Global Advisors.

Akcje głównych amerykańskich banków znalazły się pod presją we wtorek po tym, jak telewizja CNBC poinformowała, że Fitch Ratings może potencjalnie obniżyć rating sektora bankowego w USA, a co za tym idzie, poddać ponownej ocenie rating kredytowy wielu banków.

JPMorgan Chase spadł o 2,5 proc., Citigroup o 2 proc., Goldman Sachs zniżkował o 1,5 proc., a Bank of America stracił 3,2 proc.

Tesla spadła prawie 3 proc. po tym, jak producent samochodów elektrycznych wprowadził dwie tańsze wersje sedana Model S i SUV-a Model X w Stanach Zjednoczonych.

Nvidia wzrosła o 0,4 proc. po tym, jak UBS i Wells Fargo podniosły cenę docelową dla akcji spółki.

General Motors spadł o ponad 2 proc. po tym, jak Berkshire Hathaway sprzedał część swoich udziałów w producencie samochodów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska Strefa Inwestycji przyspiesza. Rośnie liczba projektów i wartość inwestycji

Polska Strefa Inwestycji (PSI) umacnia swoją rolę jako jeden z najważniejszych instrumentów wspierających rozwój gospodarki. W pierwszej połowie 2026 roku przedsiębiorcy uzyskali 332 decyzje o wsparciu, deklarując inwestycje o łącznej wartości ponad 12,4 mld zł – informują w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. W porównaniu z analogicznym okresem 2025 roku liczba projektów wzrosła o 22 proc., a deklarowana wartość inwestycji zwiększyła się o 29 proc. Ponad 70 proc. zatwierdzonych projektów przypadało na sektor mikro, małych i średnich firm.

Huta Łabędy wdraża politykę local content

W Hucie Łabędy wdrażana jest polityka local content, która wspiera rozwój krajowego i regionalnego łańcucha dostaw oraz zwiększa odporność działalności spółki

Zatrzymano 50-latka z Mysłowic, który miał 610 tys. sztuk nielegalnych papierosów

Funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach i mysłowiccy policjanci wykryli i zabezpieczyli nielegalne wyroby tytoniowe o wartości niemal 700 tys. zł. W związku ze sprawą służby zatrzymały 50-letniego mieszkańca Mysłowic.

Polska szóstą gospodarką Unii Europejskiej w 2025 r.

Polska była w 2025 r. szóstą największą gospodarką Unii Europejskiej pod względem nominalnego PKB. Według danych Eurostatu wartość polskiego produktu krajowego brutto w cenach bieżących wyniosła 922,9 mld euro, co odpowiadało 4,9 proc. łącznego PKB UE - podał Eurostat.