Wall Street lekko na plusie

Indeksy giełdowe na Wall Street w drugiej części piątkowej sesji wyszły lekko nad kreskę, powiększając zwyżki z całego tygodnia. Inwestorzy czekają na wyniki kończącego się w sobotę szczytu krajów G7 w Kanadzie.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,30 proc. i wyniósł 25.316,53 pkt.

S&P 500 wzrósł o 0,31 proc. i wyniósł 2.779,03 pkt. Od początku tygodnia indeks zyskał ok. 1 proc.

Nasdaq Comp. zyskał 0,14 proc., do 7.645,51 pkt.

Miniony tydzień po raz kolejny upływał pod znakiem obaw o wojnę handlową, stabilność budżetową Włoch, spowolnienie w dużych gospodarkach (euroland, Japonia) oraz o problemy emerging markets.

Rentowność 10-letnich Treasuries wzrosła o 3 pb. do 2,95 proc.

Sentyment do sektora technologicznego studziły w piątek nieoficjalne doniesienia o 20-proc. redukcji rdr zamówień przez Apple na podzespoły do iPhone'ów w drugiej połowie roku. Akcje Apple straciły na wartości ok. 1 proc. Pod kreską znaleźli się także główni europejscy dostawcy amerykańskiej spółki (AMS, Dialog Semiconductors, STMicro, Infineon) oraz ich konkurencja zza Oceanu (Qualcomm, Intel, Broadcom).

Uczestnicy rynków oczekiwać będą teraz na wyniki posiedzeń banków centralnych: w środę obrady zakończy amerykańska Rezerwa Federalna, w czwartek po południu decyzje ogłosi Europejski Bank Centralny, a w piątek nad ranem czasu polskiego - Bank Japonii.

W piątek w kanadyjskim Quebecu rozpoczął się szczyt państw G7. Spotkanie może zakończyć się niespotykaną do tej pory w tym formacie izolacją Stanów Zjednoczonych, z uwagi na sprzeciw pozostałych członków ugrupowania wobec protekcjonistycznej polityki handlowej USA.

Głównym punktem uwagi pozostaje kwestia publikacji w sobotę po spotkaniu wspólnego komunikatu - Niemcy i Francja sygnalizowały, że nie podpiszą dokumentu, jeżeli stanowisko USA nie będzie zgodne z ich postulatami.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański o danych GUS: Polska gospodarka rośnie coraz szybciej

Odblokowaliśmy inwestycje, środki europejskie i finansowanie samorządów - skomentował opublikowany w czwartek szybki szacunek wzrostu PKB minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Podkreślił, że polska gospodarka rośnie coraz szybciej.

Ile wyniosła inflacja w lipcu? Jedna kategoria wyraźnie w górę

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2026 roku były o 3 proc. wyższe niż rok wcześniej – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W ujęciu miesięcznym inflacja wyniosła 0,8 proc., a największy wpływ na wzrost cen miał transport.

ORLEN z certyfikatem dla produkcji biokomponentów. Rafineria w Płocku zwiększy przerób biosurowców

ORLEN uzyskał certyfikat Krajowego Systemu Zrównoważonego Rozwoju Instytutu Nafty i Gazu (KZR INiG) dla procesu współuwodornienia biosurowców w rafinerii w Płocku. Dokument potwierdza, że wykorzystywane przez spółkę surowce odnawialne oraz sposób ich przetwarzania spełniają wymagania Unii Europejskiej.

Polska gospodarka przyspieszyła. GUS podał szybki szacunek PKB

Produkt krajowy brutto (PKB) Polski zwiększył się realnie o 3,8 proc. rok do roku w drugim kwartale 2026 roku – wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. W analogicznym okresie 2025 roku wzrost PKB wyniósł 3,3 proc.