Wall Street kończy dzień na plusach, ale zmienność jest duża

Eskalacja wojny handlowej między USA a Chinami nie spodobała się Wall Street - indeksy giełd traciły w pierwszej połowie sesji. Potem do głosu doszli kupujący i dzień zakończył się na solidnych plusach. Notowaniom towarzyszyła ogromna zmienność - Dow Jones poruszał się w przedziale ponad 700 punktów.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 0,96 proc., do 24.264,30 pkt.

S&P 500 zyskał 1,16 proc. i wyniósł 2.644,69 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował 1,45 proc., do 7.042,11 pkt.

W centrum uwagi rynków znajduje się wojna handlowa między Chinami a USA. W pierwszej części dnia reakcja inwestorów była bardzo nerwowa, indeks Dow Jones tracił w pewnym momencie ponad 500 punktów. Wraz z upływem czasu nastroje powoli jednak zaczęły się poprawiać.

Pekin błyskawicznie - w 11 godzin - zareagował w środę na ogłoszenie przez USA nowych ceł na importowanych z Państwa Środka towarów.

25-procentowe cła odwetowe dotyczą 106 produktów USA, których wartość wynosi ok. 50 mld USD. Na liście znalazła się m.in. soja i in. produkty rolne, samochody, samoloty i chemikalia. Data wprowadzenia chińskich ceł będzie uzależniona od wejścia w życie ceł amerykańskich.

Biuro przedstawiciela USA ds. handlowych ogłosiło we wtorek wykaz ponad 1.300 chińskich produktów, które Waszyngton zamierza obciążyć 25-proc. taryfami, aby ukarać Pekin za kradzież własności intelektualnej amerykańskich firm. Nowe cła mogą wejść w życie po upływie 60 dni, które przewidziano na konsultacje.

Na liście USA znalazły się m.in. urządzenia i komponenty stosowane w medycynie, transporcie i produkcji przemysłowej.

Chińskie taryfy na produkty rolno-przemysłowe USA wymierzone są w bazę polityczną Republikanów m.in. stany Iowa i Teksas. Soja stanowi ok. 10 proc. amerykańskiego eksportu do Chin.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Możliwy większy płomień na pochodniach Orlenu z powodu zakończonych remontów instalacji

W związku z zakończonymi remontami instalacji Orlenu, na pochodniach zakładu produkcyjnego w Płocku przez kilka dni widoczny może być większy niż zazwyczaj płomień - poinformowała spółka. Zapewniła, że taki płomień to normalna część procesu technologicznego, prowadzonego pod nadzorem.

Bioróżnorodność w strategii ORLEN: Grupa przyjmuje plan działań do 2030 roku

Grupa ORLEN przyjęła Plan działań na rzecz bioróżnorodności (Biodiversity Action Plan – BAP) do 2030 roku. Dokument opiera się na analizie wpływów, zależności, wyzwań i szans związanych z naturą. Wskazuje też konkretne działania służące ograniczaniu wpływu na przyrodę w ramach kluczowych procesów inwestycyjnych, operacyjnych i zarządczych.

Biznes zza oceanu stawia na AI, inwestycje w dekarbonizację słabną i to nie przez Trumpa

Klimat przegrywa ze sztuczną inteligencją w rywalizacji o finansowanie - donosi Bloomberg. Dlaczego? Bo to się bardziej opłaca, a klimat jest passe.

Zaostrzenia w przemyśle stalowym - niższe kontyngenty importowe i wyższe cła

Nowe rozporządzenie unijne zastępuje instrumenty, które wygasły z końcem czerwca br.  Zdaniem unijnych ekspertów pomoże chronić unijny przemysł stalowy przed negatywnymi skutkami globalnej nadwyżki podaży stali.