Wall Street: główne indeksy poszły do góry

Wtorkowa (26 marca) sesja na Wall Street przyniosła solidne wzrosty głównych indeksów. Dow zyskał na zamknięciu ponad 100 punktów, a S&P 500 jest blisko swojego historycznego rekordu.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,77 proc., do 14.559,65 pkt.

Nasdaq zyskał 0,53 proc. i wyniósł 3.252,48 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 0,78 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.563,77 pkt.

W centrum uwagi inwestorów były najnowsze dane makroekonomiczne z amerykańskiej gospodarki, które obficie spłynęły we wtorek na rynek.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w marcu 2013 roku do 59,7 pkt. z 68,0 pkt. w poprzednim miesiącu po korekcie - wynika z raportu Conference Board. Analitycy spodziewali się, że indeks spadnie do 67,5 punktów.

Wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed spadł w marcu i wyniósł 3 pkt., wobec 6 pkt. zanotowanych w lutym. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 6 pkt.

Sprzedaż nowych domów w USA spadła w lutym do 411 tysięcy w ujęciu rocznym. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż nowych domów wyniesie 420 tys. Miesiąc wcześniej odnotowano 431 tys., po korekcie.

Indeks cen domów S&P/CaseShiller wzrósł w styczniu o 8,08 proc. rdr i wyniósł 146,14 punktów. Miesiąc wcześniej indeks wzrósł o 6,84 proc. rdr. Analitycy spodziewali się, że w styczniu indeks wzrośnie o 7,85 proc. rdr.

Zamówienia na dobra trwałe w lutym wzrosły o 5,7 proc. mdm wobec spadku w styczniu o 3,8 proc. mdm po korekcie. Analitycy oczekiwali, że zamówienia w lutym wzrosną o 3,9 proc. Zamówienia na dobra trwałe, z wykluczeniem środków transportu, spadły o 0,5 proc. wobec wzrostu o 2,9 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie. Tutaj analitycy oczekiwali wzrostu o 0,6 proc. mdm.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zakład produkujący dla górnictwa z olbrzymim wsparciem

Zakład Nitroerg w Bieruniu, spółka z Grupy KGHM, zainwestuje około 300 mln zł w Krupskim Młynie w produkcję materiałów wybuchowych. Nitroerg i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisały w poniedziałek 3 sierpnia umowę o wsparciu dla inwestycji związanej z budową linii do produkcji pentrytu i heksogenu. Jest to jeden z kluczowych projektów w sektorze obronności.

Wyniki produkcji przemysłowej pozostaną solidne przez całe lato

Wyniki produkcji przemysłowej pozostaną solidne przez cały okres letni, choć eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie mogłaby przejściowo zakłócić rozwój przemysłu - wynika z poniedziałkowego komentarza Erste Bank Polska do danych o PMI.

WIG20 przebił historyczne maksimum

Pierwsza w tym tygodniu sesja na GPW przyniosła wzrosty głównych indeksów i historyczne szczyty większości z nich. WIG20 przebił historyczne maksimum, pierwszy raz po ok. 19 latach, a mWIG40 i WIG poprawiły swoje rekordy z piątku. Motorami wzrostów są m.in. spółki energetyczne i największe banki.

Przybywa specjalistów, ale kształcenie nie jest dopasowane do potrzeb rynku pracy

Udział specjalistów w zatrudnieniu w Polsce jest wyższy od średniej UE, jednak przewaga absolwentów kierunków społecznych nad technicznymi i inżynieryjnymi wskazuje na niedopasowanie szkolnictwa wyższego do potrzeb nowoczesnej gospodarki - uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.