Waligórski: przyjęcie do NEA to sukces

Prezes Państwowej Agencji Atomistyki, prof. Michał Waligórski ocenia, że przystąpienie Polski do Agencji Energii Atomowej (Nuclear Energy Agency - NEA) OECD to duży sukces, również z powodu możliwości uzyskania dostępu do prac zespołów zajmujących bezpieczeństwem jądrowym.

Polska została przyjęta do Agencji w czwartek.

Jak podkreślił  prof. Waligórski, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), przy której działa NEA, ma duży wpływ na rozwój technologii przemysłu jądrowego, bo w OECD główną rolę odgrywają państwa, w których taki przemysł jest silnie rozwinięty, np. Francja i Wielka Brytania.

Jak dodał, w ramach NEA działają zespoły, prowadzące prace istotne dla dalszej poprawy bezpieczeństwa jądrowego.

- Jednym z ważnych elementów dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego w tym przemyśle, istotnych zarówno dla inwestora jak i dla urzędu dozorowego, są obliczenia dotyczące oceny prawdopodobieństwa wystąpienia pewnych zdarzeń czy procesów mogących prowadzić do awarii reaktora w elektrowni jądrowej. Z innych obliczeń i modelowania komputerowego można też np. konstruować systemy komputerowego sterowania pracy elektrowni jądrowej - powiedział prof. Waligórski.

Jego zdaniem, przystąpienie do NEA daje możliwość bezpośredniej współpracy polskich zespołów badawczych w takich zagadnieniach, które - w związku z decyzją o rozwijaniu przemysłu jądrowego - będziemy musieli prowadzić również w kraju.

- Nie da się tego rodzaju działań prowadzić samodzielnie, tak jak nie jesteśmy w stanie robić fizyki w naszym "kącie". Fizyka i oparta na niej energetyka jądrowa, to rzecz światowa - powiedział prezes PAA.

- Komputerowe analizy bezpieczeństwa to także rzecz światowa, dlatego skorzystamy z wejścia do NEA, tak jak korzystamy w tym celu z naszych umów z NRC (National Regulatory Commission) - dozorowym urzędem amerykańskim, pracujemy nad podobnymi porozumieniami ze wszystkimi dostawcami technologii jądrowych oraz blisko współpracujemy z urzędami dozorowymi naszych sąsiadów" - podkreślił prof. Waligórski.

Zaznaczył też, że minister gospodarki wystąpił do ministra nauki o tzw. projekt strategiczny. Ma on zapewnić pieniądze dla polskich zespołów, które włączą się do prac prowadzonych przez NEA.

W czwartek w Paryżu rada ambasadorów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zaakceptowała oficjalnie wniosek Polski o członkostwo w NEA.

Jak podkreślała wiceminister gospodarki i pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska, członkostwo w NEA przyniesie Polsce niezbędne wsparcie eksperckie tej organizacji przy programie budowy elektrowni jądrowych.

- Jesteśmy dopiero u progu naszego programu rozwoju energetyki jądrowej i na pewno taka pomoc ekspercka będzie cenna. Tym bardziej, że NEA dysponuje szerokim katalogiem zaleceń, ekspertyz i analiz, które na pewno będą Polsce pomocne  - mówiła w czwartek PAP wiceminister.

Pierwszy wniosek ws. członkostwa w NEA nasz kraj złożył w 1999 roku. Jednak dopiero teraz Polska uzyskała poparcie wszystkich krajów członkowskich Agencji. Poparcia udzieliły też kraje blokujące wcześniej naszą akcesję, tj. USA i Japonia. Do Agencji Energii Jądrowej OECD należy obecnie - łącznie z Polską - 29 państw, z czego w 17 pracują elektrownie jądrowe. NEA promuje współpracę państw członkowskich w zakresie naukowych i technicznych aspektów wykorzystania energii jądrowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.