Waldemar Pawlak rozmawiał w Azerbejdżanie o współpracy w energetyce

Pawlak2 BAR

fot: Bartłomiej Szopa

Wicepremier Pawlak przypomniał podczas spotkania m.in. o tym, że do sierpnia 2010 r. zarówno polski eksport do Chin, jak i import z Chin wzrosły o blisko 30 proc

fot: Bartłomiej Szopa

Kwestie dalszej współpracy w ramach unijnego programu Partnerstwo Wschodnie, głównie w energetyce, były omawiane podczas wizyty wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka w Azerbejdżanie - poinformował w środę resort gospodarki.

Jak podano w komunikacie, przedstawiciele obu krajów wyrazili gotowość dalszej współpracy w ramach unijnego programu Partnerstwo Wschodnie. "Dotyczy to głównie energetyki w ramach platformy tematycznej ds. bezpieczeństwa energetycznego m.in. w zakresie budowy południowego korytarza energetycznego, rozbudowy regionalnych rynków elektryczności, rozbudowy możliwości produkcji energii z odnawialnych źródeł" - napisano.

Strona polska poinformowała, że program Partnerstwo Wschodnie będzie jednym z głównych priorytetów przewodnictwa Polski w Radzie UE (II połowa 2011 r.). Przypomniała też, że 24 października 2011 r. odbędzie się w Krakowie konferencja ministrów ds. gospodarczych krajów Partnerstwa Wschodniego.

Przedstawiciele rządów Polski i Azerbejdżanu omówili również działania antykryzysowe, podejmowane w obu krajach. Uzgodniono także prowadzenie stałej wymiany informacji na temat podejmowanych środków ochrony rynku i stabilizacji gospodarki, które mogą mieć wpływ na wzajemne relacje handlowe - podano w komunikacie.

Wraz z wicepremierem do Azerbejdżanu udała się grupa polskich przedsiębiorców m.in. z branży naftowej, energetycznej, rolno-spożywczej, a także finansowej. W skład delegacji wszedł też przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego.

Częścią południowego korytarza energetycznego, który ma połączyć Europę z zasobami regionów Morza Kaspijskiego, jest projekt ropociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk.

Zdaniem resortu, Azerbejdżan może odgrywać istotną rolę jako dostawca ropy naftowej dla projektu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk. Obecnie ropociąg tłoczy rosyjski surowiec w odwrotną stronę - z Brodów na zachodzie Ukrainy w kierunku Odessy. Gdyby kierunek został odwrócony, a rura przedłużona, to ropa znad Morza Kaspijskiego mogłaby trafiać do Gruzji, stamtąd tankowcami do Odessy; z kolei z Odessy ropa mogłaby być dostarczana rurociągiem aż do Gdańska, przez Brody, Adamowo i Płock. Mogłoby nim przepływać nawet 40 mln ton ropy rocznie. Dotychczas dostawy ropy zadeklarował Azerbejdżan.

Z danych resortu wynika, że w okresie od stycznia do czerwca 2010 r. wymiana handlowa między Polską i Azerbejdżanem wyniosła 51,6 mln dol., w tym polski eksport - 45,2 mln dol. a import z Azerbejdżanu 6,5 mln dol. Polska eksportuje m.in. opakowania z papieru i kartonu, lekarstwa, spycharki gąsienicowe, rury pompowo-kompresorowe, wyroby cukiernicze, płytki ceramiczne, jabłka, kiełbasy, odbiorniki telewizyjne. W dostawach z Azerbejdżanu do naszego kraju przeważają m.in. propylen, orzechy laskowe, pozostałe orzechy przetworzone lub konserwowane.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.