Waldemar Pawlak podsumowuje trzy lata rządów w gospodarce

Pawlak2 BAR

fot: Bartłomiej Szopa

Wicepremier Pawlak przypomniał podczas spotkania m.in. o tym, że do sierpnia 2010 r. zarówno polski eksport do Chin, jak i import z Chin wzrosły o blisko 30 proc

fot: Bartłomiej Szopa

- Poprawa dialogu z partnerami społecznymi, wypracowanie pakietu antykryzysowego, redukcja obciążeń administracyjnych, przygotowanie polityki energetycznej oraz programu dla energetyki jądrowej to najważniejsze działania zrealizowane w ministerstwie gospodarki w ostatnich trzech latach - mówił wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji podsumowującej prace rządu.

- Pawlak przypomniał, że pakiet antykryzysowy, wypracowany wspólnie z partnerami społecznymi, skutecznie wspierał polskich przedsiębiorców w trudnej sytuacji gospodarczej – czytamy w komunikacje resortu gospodarki.

– Podjęliśmy także działania nadzwyczajne związane z sytuacją powodziową w kraju, które pozwoliły szybko udzielić pomocy m.in. poszkodowanym firmom - dodał.

Wicepremier zaznaczył także, że resort gospodarki przygotował ponadto projekt ustawy o usuwaniu nakładanych na obywateli i przedsiębiorców obciążeń administracyjnych. – Jednym z jej filarów jest zwiększenie zaufania państwa do obywateli. Dzięki temu przedsiębiorca będzie mógł złożyć stosowne oświadczenie zamiast dotychczas wymaganych zaświadczeń – powiedział.

Wiceszef rządu podkreślił, że jednym z kluczowych priorytetów MG obok lepszych regulacji i sprawnej administracji jest także bezpieczeństwo gospodarcze i energetyczne kraju. – Realizując nasze założenia przygotowaliśmy Politykę energetyczną Polski do 2030 r., Program dla energetyki jądrowej oraz projekt wsparcia dla inwestycji początkowych w górnictwie – powiedział.
Jego zdaniem, ważnym krokiem mającym wpływ na stabilizację naszej sytuacji energetycznej było również podpisanie polsko-rosyjskiego międzyrządowego porozumienia ws. dostaw gazu ziemnego do Polski. – Porozumienie gazowe to również przykład wspólnego działania nie tylko Polski i Rosji, ale także UE – podkreślił wicepremier Pawlak.

Polska aktywnie uczestniczy w pracach Unii Europejskiej oraz organizacjach międzynarodowych. W opinii wicepremiera Pawlaka dzięki unijnej współpracy mamy możliwość korzystania z funduszy strukturalnych na nowe inwestycje i projekty. – Aby ułatwić prowadzenie biznesu naszym firmom na terenie UE wprowadziliśmy także możliwość rozliczania się przedsiębiorców bezpośrednio w walutach - zaznaczył.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.