Waldemar Pawlak: Perspektywy górnictwa nie są złe
fot: Jarosław Tondos
Wicepremier uważa, że JSW można upublicznić w planowanym wcześniej terminie
fot: Jarosław Tondos
Koniunktura jest zmienna, natomiast perspektywy górnictwa nie są złe. Ceny na rynku krajowym są w tej chwili, po tym jak otworzyły się rynki zagraniczne, zbliżone do cen na rynkach międzynarodowych. Takim punktem odniesienia jest szczególnie rynek portów zachodnioeuropejskich. Wprawdzie ceny w kraju są nieco niższe, bowiem nie uwzględniają kosztów transportu, ale ceny ARA dają dobrą bazę do funkcjonowania górnictwa.
Raporty światowych agencji energii pokazują, że jest możliwe zwiększenie udziału węgla w ogólnym bilansie wytwarzania energii. Dlatego bardzo ważne jest wprowadzanie nowych technologii węglowych, wpływających na zmniejszenie emisji. Węgiel jeszcze przez wiele lat będzie głównym paliwem, nie tylko w Polsce ale i na świecie.
Cała rozmowa z Waldemarem Pawlakiem zostanie opublikowana w najbliższym wydaniu \"Trybuny Górniczej\".