Waldemar Pawlak i Jurij Prodan o polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie energetyki

Pawlak lobodzinska

fot: mg.gov.pl

fot: mg.gov.pl

Perspektywy dwustronnej współpracy w sektorze elektroenergetycznym, gazowym i naftowym były głównym tematem rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z Jurijem Prodanem, ministrem ds. paliw i energetyki Ukrainy. Spotkanie odbyło się 14 sierpnia br. w Ministerstwie Gospodarki.

 

Zdaniem wicepremiera Pawlaka, Polska i Ukraina są krajami stojącymi przed podobnymi wyzwaniami w dziedzinie energetyki. Pawlak zapowiedzał, że Polska będzie kooperować z Ukrainą w dziedzinie m.in. energetyki jądrowej.
 

Minister Prodan potwierdził: – Ukraina ma ambitne plany rozbudowy sektora energetyki jądrowej. Chcemy do 2030 r. wybudować 22 nowe bloki energetyczne – zapowiedział. – Już teraz powstają dwa bloki Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej – dodał.

 

Polskie przedsiębiorstwa energetyczne z Polską Grupą Energetyczną na czele wyraziły zainteresowanie udziałem w tym projekcie. – Chcielibyśmy uczestniczyć w przedsięwzięciu zarówno od strony kapitałowej, jak i handlowej – zapewnił wiceprezes PGE Paweł Urbański.

 

Ukraińscy producenci wchodzący w skład Narodowej Kompanii Energetycznej są bardzo zainteresowani importem polskiego węgla. Stronie polskiej zależy z kolei na zwiększeniu importu ukraińskiej energii elektrycznej. - Z zadowoleniem przyjęliśmy fakt przywrócenia od kwietnia br. dostaw z Ukrainy – powiedział wicepremier Pawlak. Obiecał również, że Polska będzie wspierać starania Ukrainy na rzecz synchronizacji systemu elektroenergetycznego z systemem UCTE, a także dążenia do członkostwa we Wspólnocie Energetycznej.

 

W opinii wicepremiera Pawlaka, projekty energetyczne oparte na dostępnych w kraju surowcach są najłatwiejsze i najkorzystniejsze do realizacji. – Ze względu na duże złoża węgla wiele uwagi poświęcamy pozyskiwaniu gazu z tego surowca. Ciekawym projektem może być też wydobywanie metanu. Szacunki wskazują, że możemy w ten sposób pozyskiwać ok. 1 mld m sześć. tego gazu rocznie – powiedział. Przypomniał, że polskie zasoby węgla mogą zabezpieczać nasze potrzeby energetyczne w perspektywie 200-300 lat.

 

Minister Prodan zapewnił, że w dziedzinie dostaw gazu Ukraina będzie dokładnie realizować swoje zobowiązania wobec Polski oraz dążyć do wyeliminowania pośredników w handlu gazem z Federacją Rosyjską – Dysponujemy też zbiornikami na gaz, które możemy udostępnić stronie polskiej – powiedział. Uzgodniono także, że w ramach rozwoju inicjatywy tworzenia Bałtycko-Czarnomorskiej Przestrzeni Tranzytowej Surowców Energetycznych, do końca 2008 r. opracowana zostanie możliwość transportu gazu ziemnego ze złóż basenu Morza Kaspijskiego do Europy.

 

Ministrowie z satysfakcją odnotowali też postęp jaki osiągnięto w dziedzinie rozbudowy Euro-Azjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej. Obie strony potwierdziły, że udzielą wszelkiego wsparcia na rzecz rozwijania nowego korytarza transportu ropy naftowej z tego kierunku.

 

W spotkaniu z ministrem Jurijem Prodanem udział wzięli m.in. Andrij Sybiha – ambasador Ukrainy w RP, Serhij Bevz – dyrektor departamentu ds. integracji europejskiej i współpracy międzynarodowej Ministerstwa ds. Paliw i Energetyki Ukrainy oraz przedstawiciele najważniejszych polskich i ukraińskich instytucji i przedsiębiorstw sektora energetycznego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.