W Złotoryi próbują podtrzymać tradycję górniczą

fot: Tomasz Rzeczycki

W Złotoryi o górniczej przeszłości przypomina sztolnia poszukiwawcza rud miedzi, zwana kopalnią Aurelia

fot: Tomasz Rzeczycki

Nie będzie w tym roku obchodów barbórkowych w Złotoryi. Jedynym akcentem ma być karczma górnicza w skansenie górniczo-hutniczym w podzłotoryjskiej Leszczynie.

Położona na Pogórzu Kaczawskim Złotoryja nie ma obecnie na swym terenie żadnych zakładów wydobywczych, mimo tego pamięta się tu o górniczych tradycjach.

- W Złotoryi nie ma żadnych kopalń, są tylko w gminach ościennych - przypomina Piotr Maas, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Złotoryi.

W dalekiej przeszłości na terenie Złotoryi wydobywano złoto. Poszukiwano tu też rud miedzi, czego pozostałością jest kopalnia Aurelia, czyli sztolnia kuta w litej skale w pobliżu centrum miasta, udostępniana do zwiedzania. W XX w. w pobliżu miasta funkcjonowała kopalnia Lena, będąca częścią tak zwanego starego zagłębia miedziowego. Obecnie w rejonie Złotoryi funkcjonują natomiast kamieniołomy.

- Tradycja górnicza ginie w Złotoryi - mówi Andrzej Kowalski, prezes Złotoryjskiego Towarzystwa Tradycji Górniczych. - Na początku XXI w. robiliśmy Barbórki z koncertem orkiestry w centrum miasta. Ale życie weryfikuje plany. Piętnaście lat temu było jeszcze trzystu dawnych górników, teraz zostało ich około siedemdziesięciu. Dlatego w samej Złotoryi odstąpiliśmy od organizowania Barbórek.

Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górniczych jest właścicielem powstałego w 2012 r. skansenu w Leszczynie - wsi położonej na południowy wschód od Złotoryi. To tam w piątek, 6 grudnia, ma się odbyć karczma górnicza, skierowana także do młodzieży z terenu powiatu. Będą w niej mogły wziąć udział także kobiety. Z tego względu, jak deklaruje Andrzej Kowalski, będą na niej delikatniejsze przyśpiewki.

O górniczej przeszłości przypomniała w tym roku także orkiestra górnicza, obchodząca jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia. Choć w jej skład wchodzą głównie muzycy z Legnicy, Polkowic czy Lubina, to jest też parę osób ze Złotoryi. W Złotoryi orkiestra ta koncertowała z okazji Święta Niepodległości.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.