W USA najwyższe dywidendy wypłaca górnictwo węgla kamiennego

1589958460 twentymile longwall

fot: peabodyenergy.com

Amerykański Urząd Informacji Energetycznej prognozuje, że zużycie węgla w 2020 r. w USA będzie o 23 proc. mniejsze niż przed rokiem

fot: peabodyenergy.com

Spowodowane kryzysem energetycznym wysokie ceny węgla kamiennego w Stanach Zjednoczonych przynoszą rekordowe dochody kopalniom i koncernom górniczym. Agencja Bloomberg informuje, że w tej sytuacji górnictwo węglowe USA płaci najwyższą dywidendę w tym kraju.

Z tego powodu, akcje górniczych firm węglowych stale zwyżkują. Przewiduje się, że za miniony rok amerykańscy producenci węgla zaoferują inwestorom średni zwrot w wysokości około 6 proc., czyli więcej niż jakakolwiek inna branża. Jest to potwierdzone przez Arch Resources, który ma zamiar wypłacić znaczną wypłatę w wysokości 10,75 USD za akcję.

Agencja pisze, że jest to godny uwagi zwrot dla branży, która doświadczyła kilka fal bankructw w ostatnich latach, ponieważ producenci energii odchodzą od najbrudniejszych paliw kopalnych. Odrodzenie następuje, gdy wojna Rosji w Ukrainie wstrząsa rynkami energetycznymi w wyniku czego rynek węgla pozostaje silny, nawet gdy ekolodzy, postępowi politycy i wiele korporacji naciskają na rezygnację z paliwa w celu walki ze zmianami klimatycznymi.

Zaznacza się, że długoterminowe perspektywy węgla są jednak nadal ponure, dlatego górnicy osiągający rekordowe zyski zwracają gotówkę akcjonariuszom zamiast wydawać pieniądze na nowe projekty.

- Grą w węglu jest obecnie zwrot kapitału – powiedział w wywiadzie Lucas Pipes, analityk z B Riley Securities. Wypłata Arch następuje po kwartalnej dywidendzie w wysokości 6 USD na akcję ogłoszonej w lipcu i 8,11 USD ogłoszonej w kwietniu. Oczekuje się, że stopa dywidendy drugiego co do wielkości amerykańskiego koncernu węglowego osiągnie w przyszłym roku 25 proc., co jest najwyższym wynikiem w Indeksie Russell 2000.

- Ponieważ firma wyraźnie zobowiązała się oddać połowę swoich przepływów pieniężnych z powrotem akcjonariuszom, inwestorzy mogą spodziewać się solidnych zwrotów przez kilka następnych kwartałów lub dłużej - powiedział Andrew Blumenfeld, dyrektor ds. analityki danych w McCloskey by Opis.

Inne amerykańskie węglowe przedsiębiorstwa górnicze składają podobne obietnice, w tym prognozowany przez Alliance Resource Partners 12-miesięczny zysk z dywidendy na poziomie 9,5 proc. oraz przewidywany zysk na poziomie 4,2 proc. w przypadku Ramaco Resources Inc. Alpha Metallurgical Resources, która podniosła swoją regularną dywidendę i ogłosiła specjalną wypłatę w wysokości 5 USD za akcję. - Górnicy znajdują się w wyjątkowej sytuacji, powiedział wspomniany wyżej Blumenfeld.

Na razie rynek jest zdrowy, ponieważ przedsiębiorstwa energetyczne domagają się zapewnienia wystarczającej ilości paliwa. Ale świat nieuchronnie przechodzi na czystsze źródła energii i oczekuje się, że popyt na węgiel będzie stopniowo spadał w ciągu następnych kilku dekad.

Nie ma zatem powodu, aby wydawać pieniądze na kopalnie w celu zwiększenia wydobycia, ale oferowanie solidnych wypłat sprawi, że akcje staną się atrakcyjne dla inwestorów i podniosą ich ceny.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.