W tym roku produkcja kopalń Taurona Wydobycie ma wzrosnąć dzięki inwestycjom

1 stycznia 2016 r. kopalnia Brzeszcze przeszła na własność spółki Tauron Nowe Brzeszcze Grupa Tauron

fot: Tauron

Od 1 grudnia Tauron Wydobycie tworzą trzy w pełni zintegrowane kopalnie: Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie, Zakład Górniczy Janina w Libiążu i Zakład Górniczy Brzeszcze w Brzeszczach (na zdjęciu)

fot: Tauron

 

Podczas prezentacji rocznych wyników Grupy Tauron, przedstawiciele spółki podsumowali również działalność kopalń należących do Taurona Wydobycie. Zakłady górnicze wyprodukowały 5 mln t węgla handlowego, czyli o 1,4 mln t mniej niż rok wcześniej.

To oznacza spadek produkcji węgla aż 22 proc. w porównaniu do 2017 r. Jak argumentowali przedstawiciele spółki, na taki wyniki miały wpływ trudniejsze warunki geologiczno-górnicze w kopalniach należących do Grupy Tauron. Podali równocześnie, że w 2018 r. 45 proc. zapotrzebowania na węgiel do produkcji energii elektrycznej i ciepła zostało zaspokojone surowcem z własnych zakładów górniczych Taurona, natomiast pozostała część zapotrzebowania została pokryta ze źródeł zewnętrznych.

Podczas konferencji, na której zostały zaprezentowane wyniki koncernu energetycznego, Marek Wadowski, wiceprezes Taurona ds. finansów zaznaczył, że segment wydobycia wymaga inwestycji i ocenił, że w obecnym roku produkcja węgla powinna wzrosnąć, choć nie wykluczył, że EBITDA tego segmentu wciąż pozostanie ujemna. Wśród kluczowych inwestycji realizowanych przez Tauron Wydobycie jest m.in. budowa nowego poziomu wydobywczego w Zakładzie Górniczym Janina i budowa szybu Grzegorz w Zakładzie Górniczym Sobieski.

W 2018 r. nakłady inwestycyjne w całej Grupie Tauron wyniosły 3,7 mld zł i były wyższe o 6 proc. w porównaniu do 2017 r. Jedną z największych inwestycji jest budowa nowego bloku węglowego 910 MW w Jaworznie.

„Projekt, którego budżet wynosi ponad 6 mld zł, planujemy przekazać do eksploatacji w czwartym kwartale tego roku. To nasza flagowa inwestycja, która pokryje zapotrzebowanie na energię 2,5 mln gospodarstw domowych. Nowy blok będzie przystosowany do spełnienia wymagających norm z zakresu ochrony środowiska, przy ograniczeniu emisji CO2 o jedną trzecią w porównaniu do obecnie eksploatowanych jednostek wytwórczych. Warto zwrócić uwagę, że w minionym roku skutecznie zdywersyfikowaliśmy źródła finansowania przedsięwzięcia – do spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron przystąpił Polski Fundusz Rozwoju, który docelowo ma przeznaczyć na ten projekt do 880 mln zł”– napisał w liście do akcjonariuszy prezes Taurona Filip Grzegorczyk.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.